Kapat

Son Zamanların Mesleği Olan “VERİ BİLİMCİ” Nedir?

Anasayfa
Bilgisayar Son Zamanların Mesleği Olan “VERİ BİLİMCİ” Nedir?

Son zamanların popüler mesleklerinden biri haline gelmiş, birçok sosyal medya profilinde bu mesleği yapan  veri bilimcisi yani İngilizce adıyla ”data scientist” olan bu insanlara çok sık karşılaşmışızdır. Peki bu veri bilimcileri kimdir  ve onlara neden ihtiyaç duyuluyor? Öncelikle veri bilimi nedir sorusuna cevap verelim. Veri Bilimi yani Data Science  düzenli veya düzensiz verilerin alındığı ,  ve  işlenerek belirli bir data setleri haline getirilip onların üzerinde istatiksel analizlerin yapılması yada makine öğrenmesi algoritmasıyla gelecekle ilgili tahminlerde bulunulmasına denir. İşte bu veri bilimcileri de ellerindeki verilere dayanarak “Gelecekte ne olacak, bizi neler bekliyor?” gibi sorularına istatiksel yöntemlerle analiz yaparak tahminde bulunurlar ve bu sorulara cevap vermeye çalışırlar.

Veri bilimi veri üzerinden bilim üreten katmandır. O yüzden veri bilimcileri burada yapılan herhangi bir işin nasıl daha verimli yapılabileceğini, yeni algoritmaların  neler olduğunu ve nasıl iyileştirilebilir gibi soruları cevaplar. Veri biliminde bir diğer önemli nokta hangi algoritmalar kullanılacağından çok nasıl kullanılacağıdır. Veri bilimcisi 3 temel kavrama sahiptir.

  1. Saha Bilgisi (yani çalıştığı alan)
  2. İstatistik
  3. Bilgisayar Bilimleri

Bu 3  özellik bir arada olmasa da olur.

Doç. Dr. Şadi Evren Şeker kitabında veri bilimini veriyi paraya dönüştürme yöntemidir diyerek açıklıyor. Ve buna da bir örnek veriyor. Diyelim ki bir şirketiniz var ve şirketinizin departmanındaki veriler yani gelen çağrılar , şikayetler , satışlar , maaşlar vb.  genellikle depolanmıyor ama günümüzde bu veriler değere dönüştürülüyor. Bir kişi siteye bağlandığında Browser’ından , ekran çözünürlüğünden o kişinin gelir düzeyinden demografik yapısına kadar bağlantı kurulabilmektedir. Bu değer bazen yalnızca para veya toplumun kuruluşu için daha kaliteli hizmet olabilir. Yani burada veri bilimcisi ürün, süreç ve kararlara göre verilerden çıkan sonuçları yönetime ve ürün müdürlerine sunar ve tavsiyelerde bulunur.

Peki neden veri bilimcilerine ihtiyaç var ? Bu sorunun cevabı git gide artan verilerdir.  Aynı zamanda gelişen teknoloji ile birlikte bu artan verilere çözüm üretmek gerekir.  Burada en önemlisi problemin ne olduğunu tam olarak tespit etmek ve o yönde çalışmaktadır.

Veri bilimcisi olmak için de Bilgisayar Bilimleri, İstatistik, Matematik , Ekonomi gibi bölümlerden eğitim alan kişiler kendilerini veri analitiği alanında geliştirerek bu mesleği yapabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir