Kapat

Veri Madenciliği Nedir?

Anasayfa
Bilgisayar Veri Madenciliği Nedir?

                                                                       Veri Madenciliği Nedir?

Son dönemlerde teknolojinin hızla artmasıyla veri miktarı da günden güne arttı. Hal böyle olunca ortada anlamlı anlamsız çok fazla veri bulunmakta. Veri madenciliği de tam burada devreye girerek anlamsız, ham verilerden çeşitli yöntemlerle işlenmiş veriyi yani bilgiyi ortaya koyuyor.

Aslında veri madenciliği günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Marketten alınan bir ürünle birlikte en çok hangi ürün alınıyor, müşteri davranış modellerinin belirlenmesinde yardımcı olur. Telekom sektöründe müşteri kaybını önlemek için düşük fiyatlı tarifeler önerir. Kredi kartı dolandırıcılığının engellenmesi gibi pek çok alanda kullanılır.

Veriden bilgi keşfi bir süreçtir.

 

Veri Seçimi(Data Selection) :Sistemlerde bulunan veriler analiz edilir. Seçilen veriler üzerinde çalışılan konu ile ilgili olmalıdır.

Ön İşleme ve Veri Temizleme(Preprocessing and Data Cleaning): Bu aşamada eksik olan veri, veri kümesinden atılabilir, tahmin edilebilir. Gürültülü veriler temizlenebilir.

Veri İndirgeme(Data Reduction): Veri indirgeme sürecinde büyük hacimli veri kümelerinin, daha küçük hacme indirgenmeleri amaçlanmaktadır. Veri birleştirme, boyut indirgeme, veri sıkıştırma bazı veri indirgeme yöntemlerindendir.

Veri Bütünleştirme(Data Integration):  Farklı kaynaklardan alınan verilerin tutarlı olarak birleştirilmesi amaçlanır. Fakat veriler birleştirilince aynı nitelik farklı kaynaklarda farklı isimle adlandırıldığından dolayı gereksiz veri oluşabilir.

Veri Dönüştürme(Data Transformation): Verinin kullanılacak modele göre içeriğini koruyarak şeklinin dönüştürülmesi işlemidir. Dönüştürme işlemi kullanılacak modele uygun biçimde yapılmalıdır. Çünkü verinin gösterilmesinde kullanılacak model ve algoritma önemli bir rol oynamaktadır. Normalizasyon sık kullanılan bir veri dönüştürme yöntemidir.

Veri Madenciliği(Data Mining): Veri bu aşamaya gelince doğru ve kullanılabilir haldedir. Çalışmanın amacına göre bu aşamada veri madenciliği yöntemlerinden biri veya birkaçı uygulanır. Gerektiği durumlarda farklı yöntemler birleştirilerek kullanılabilir.

Yorumlama ve Doğrulama(Interpreting and verification): Yöntemlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılır ve yorumlanır. Genelde çalışma için yöntem seçiminde en başarılı olma ve kolay uygulanabilirlik baz alınır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir