Kapat

Yapay Zeka Temalı Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Anasayfa
Film Yapay Zeka Temalı Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

 

YAPAY ZEKA

İsim babası John MCCARTHY olarak bilinen ve gelişmekte olan teknolojidir. İlk olarak 2. Dünya Savaşı sırasında Alan Turing ve ekibi tarafından Kripto analizi gereksinimleri ile üretilen cihazlarla  kullanıma başlandı diyebiliriz. (Hatta Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre yapay zeka 3.dünya savaşının sebebi olarak görünmektedir.) Yapay zeka; insanların düşünme yöntemleri analiz edilerek geliştirilmektedir. Bu yüzden de endüstrinin önemli bir parçası durumundadır. Yapay zekanın amacı; insanlara özgü olan bilgi, muhakeme, problem çözme, algı, öğrenme, planlama, nesneleri idare etme ve taşıma becerisini makinelere kazandırmaktır. bunun yanında; düşüncelerinden tepkiler üreterek bu tepkileri fiziksel olarak dışarı vurabilmeleri amaçlanmaktadır. Gündemi sıkça meşgul eden ve çeşitli tartışmalara sebep olay yapay zeka ile ilgili mutlaka izlenmesi gereken bazı baş yapıt filmleri sizin için derledim.

 

1-Artificial Intelligence : AI (2003) / imdb(7,1)

 

David,  sevmeye programlanmış olan ilk robot çocuktur ve tam bir insan gibi dizayn edilmiştir. David, hasta olmasından dolayı tedavisi bulunana kadar çocukları dondurulmuş bir aile tarafından deneme süreci olarak evlat edinilir. David, yaşadığı aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayarak, giderek çiftin çocukları haline gelmesine rağmen,

ailenin dondurulmuş çocuğu tedavi olup eve gelince umulmadık olaylar hayatı, ‘Robot David’ için içinden çıkılması zor bir duruma sokar.

 

2-Ex Machina (2015) / imdb(7,7)

 

Henüz 24 yaşında olan Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem de insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.

3-Her (2013) / imdb(8)

 

Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

 

4-Tau (2018) / imdb(5,7)

 

Bir mucit tarafından, deneylerinde kobay olarak kullanılmak üzere kaçırılan Julia, yüksek güvenlik önlemleri ile çevrelenen bir evden kaçmak için, bilim insanı Alex tarafından geliştirilen yapay zeka Tau ile arkadaş olur. İlk zamanlar sahibinin emirlerinden dışarı çıkmayan Tau, zamanla Julia’ya karşı bir yakınlık hisseder ve Julia’nın evden kaçmasına yardımcı olmaya çalışır.

 

 

5-The Machine(2013) / imdb(6,1)

 

İki bilgisayar programcısı, şimdiye kadar ilk kendinin farkında ve insanlığa yardım etmesi için dizayn ederek yarattıkları yapay zekâ parçasına âşık olurlar. Fakat savunma bakanlığı onların buluşunu çaldığında ve ona robotik bir silah olmayı öğrettiğinde, bir şeyler yanlış gider.

 

“Yapay Zeka Temalı Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler” üzerine 2 yorum

  1. huriye says:
  2. özge says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir