Kapat

UZAYDA BİR ÜLKE: ASGARDİA

Anasayfa
Haberler UZAYDA BİR ÜLKE: ASGARDİA
ValentinesDay-TR-468x60

Bilim kurgu filmlerini andıran ama tamamen gerçek olan ilk uzay ülkesi Asgardia nedir? Kim tarafından hangi amaçla kurulmuştur? Vatandaşlık şartı nedir? Bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Asgardia Nedir?

Asgardia, Azerbaycan asıllı Igor Raufovich Ashurbeyli tarafından 12 Ekim 2016’da Paris Uzay Konferansı’nda ilan edilmiş bir uzay ülkesidir. Ülke İskandinav mitolojisindeki tanrı Odin’ in hüküm sürdüğü “gökyüzü kenti” anlamına gelen Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilmiştir.

Uzay Ülkesinin Hedefleri Nelerdir?

Ülkenin resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzündeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam” sunacak. Uzayda kalıcı barışı sağlamak, Dünya’daki vatandaşlığına bakılmaksızın tüm Asgardialılara eşit fırsatlar sunmak projenin başlıca hedefleri olarak sayılabilir. Belki de büyük bir yankı uyandırmasının sebebi insanların özgürlüğüne ve eşitliğine verdiği önem…

Bu ülkenin hedeflerinden biri de Birleşmiş Milletler’ e üye olmak. Bunun için gerekli 4 şarttan 3’ünü sağlamış durumda. Ülke bir toprak parçasına sahip, geçtiğimiz günlerde de ilk devlet başkanı Viyana’ da gerçekleştirilen bir törenle Igor Raufovich Ashurbeyli seçilmiştir. Vatandaşa da sahip olan ülkenin BM üyeliği için tek eksik tarafı BM üyesi ülkeler tarafından tanınmak. Ancak henüz böyle bir durum söz konusu değil.

Uzay Ülkesine Kimler Başvurabilir?

Bir meclisi, anayasası, bayrağı ve milli marşı olan Asgardia’ ya vatandaşlık başvurusunda bulunmak oldukça kolay, herhangi bir platformda hesap açar gibi form dolduruluyor. 18 yaşın üstünde olup Asgardia’nın Birlik Beyannamesini ve Anayasasını kabul eden ve dijital kişisel verilerini Asgardia’nın Uzay Veritabanı’na bilinçli bir şekilde ileten herkes bir Asgardia vatandaşı olabilir. Şu anda 200 binden fazla üyesi olan ülkede 29 bin 82 Türk Asgardialı bulunuyor. Asgardia tarafından yapılan yeni açıklamada ise vatandaşlık vereceği kişileri seçmek için IQ testi yapmayı düşünüldüğü belirtildi.

Igor Raufovich  Ashurbeyli; “Fiziksel anlamda Asgardia vatandaşları Dünya’da bulunacaklar ancak sadece Dünya’nın başka bir ülkesinde yaşıyor olacaklar.” açıklamasını yaptı. Ayrıca vatandaş olmak isteyen kişilerin ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda olmayacaklarını söylemiştir.

Asgardia’nın web sitesinde kendilerine ait küçük bir alanın olduğu görülüyor. Bu alan dünyanın etrafında dönen küçük bir uydu. 10 cm x 10 cm x 20 cm boyutlarında ve 2,8 kg ağırlığında olan ülke süt kutusunu andırıyor. Bu kutuda 512 GB’lık bir bellek ve içinde de vatandaşlarının fotoğrafları bulunuyor. Bu uydunun yanı sıra insanların yaşayabileceği bir uzay istasyonu da yörüngeye yerleştirilecek. Tabi bu planların gerçekleşmesi maddi problemler dolayısıyla uzun yıllar alacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.