Kapat

Türkiye’de Kodlama,Çocuklarımıza Kodlamayı Nasıl Öğretebiliriz ? -M

Anasayfa
Yazılım Türkiye’de Kodlama,Çocuklarımıza Kodlamayı Nasıl Öğretebiliriz ? -M

Son dönemlerde neredeyse tüm okullarda robotik ve kodlama projeleri yapıldığını duyuyoruz.Ben bu işin içinde olduğum için söylüyorum ki devlet okullarımızda bulunan değerli eğitmenlerimiz bu işe çok önem veriyor. Son dönemlerde bu gelişmelerle beraber Millî Eğitim Bakanlığı ‘da yeni müfredat programına kodlama eğitimini de
ekledi. Peki bunlar niçin bu kadar önemli? Neden herkes bu alana bu kadar önem veriyor ve bu alanda bir şeyler  üretmek için yarışıyor? Bu alanda TÜBİTAK belgelerine sahip Yunus Alp Gök yani bana göre bunun nedeni, kodlamanın geleceğin dili olması. Bana göre kodlama becerisi, yabancı dilden çok daha temel bir bilgi ve beceri olacak. Bu konuyu size sorular üzerinden açıklamak isterim.

Kodlama nedir? Ne işe yarar?

Kodlama en sade anlatımı ile bilgisayar ve benzeri cihazlara emretmek anlamına geliyor. Ben kodlama
becerisini Z neslinin yabancı dil becerisi olarak tanımlıyorum. Kodlamayı tam olarak açmadığınızda insanlarda “İşte
canım yeni moda kavramlardan birisi daha unutulup gider” yargısı oluşabilir ancak unutulup gitmekten çok geleceğimizi oluşturacağına inanıyorum. Burada önemli olan kodlamadan ziyade “bilişim ile üretim becerisi”. Bilişimle üretim, bugün bilişim dünyasının sahip olduğu yazılımsal bileşenleri kullanarak, yeni ürün ve çözümler üretebiliyor yani  kısaca inovasyonlar geliştirebiliyor.

Her yaşta kodlama öğrenilebilir mi?

Geçmişte sadece bir alan uzmanlığı veya meslek olarak kabul edildiği için üniversitelerde verilen kodlama eğitimi,özellikle son 15 yıldır gelişen yeni öğrenme platformları ve robotik araçlar sayesinde neredeyse kreş eğitiminden itibaren öğrenilir ve öğretilir hale geldi. Bu şekilde “Algoritmik düşünme” çocuklara erken yaşta kazandırılabiliyor. Robotik kodlamaya yeni başlayanlara vereceğim en büyük tavsiye, sabır ve azim.

Kodlama öğrenmek neden önemli?

Kodlama yaşadığımız yüzyılın en önemli üretim aracı. Bugünün 25 yaş ve üzeri yaşındaki insanlar için
İngilizce bilmek ne kadar önemli bir temel beceri ise bana göre  ilk, orta ve lise öğrencileri için iş hayatına atıldıklarında “kodlama“, İngilizce bilmekten bile daha önemli olabilir. Hatta kodlama sayesinde geliştirilen yazılımlar ve akıllı cihazlar sayesinde yeni neslin, yabancı dil öğrenmek gibi bir dertleri bile olmayabilir.

 

Dünya 2025 sendromunu tartışıyor. 18 yaş altı nesiller yaklaşık 2025’lerde iş hayatına atılacak burada korkulan şu eğer ki “ortalama becerilerle” mezun olurlar ise bu çocukların yapmayı planladığı işlerin büyük bir kısmı yazılımlar tarafından yapılıyor olacak. Kodlama becerisinin getirdiği en büyük avantaj, yaptığınız bir şeyi sürekli
geliştirebilirsiniz. Kodlama olarak kısaca ifade ettiğim “bilişim ile üretim”, aslında çocuklara sabırla, azimle ve hatalarından ders çıkararak öğrenebilecekleri bir ortamın yaratılmasını sağlayan önemli bir araç.

Küçük yaştaki çocukların ilgisi nasıl çekilebilir?

Ebeveynlerimizin hala ne yazık ki bir çocuğun bilgisayarında kodlama yapmasını “zararlı bir şey
ile zaman geçirmesi” olarak algılaması gerçekten üzücü. Oyun bağımlısı çocuklar ise  kodlama ile tanıştıklarında kendi oyunlarını geliştirmeye çalışıyor. Çocuklar kodlama ile bir şeyler geliştirmekten çok mutlu oluyor bana göre insanı diğer canlılardan ayıran en büyük özelliği düşünmek değil, düşündüğünü yapabilmesidir.

Çalışmalara katılmak ne gibi yararlar sağlar?

En yalın anlatımıyla çevrelerindeki birçok soruna çözüm geliştirebileceklerini fark etmek olacak.
Kodlamak, robot geliştirebilmek,onlara zengin hayal dünyalarındaki düşüncelerini somutlaştırma
imkanı verecek. Okullar ve ebeveynler de, düşük maliyetler ile çocukların kendi akıllı cihazlarını, robotlarını geliştirmelerini sağlayabilir.

Derece yapanlar arttı

Dünya’da çocukların erken yaşta “bilişim ile üretim” yapmasına yönelik artan bir ilgi var. Benim düşünceme göre robotlar kodlamanın vücut bulmuş hali. Bu anlamda, robot yapımı çocuklar ve gençler için makinelere emir verebiliyor olmanın en eğlenceli hali.

Her sene onlarca ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenleniyor. İşin iyi tarafı, bu yönde farkındalık çok arttığı için ülkemizin dört yanındaki eğitim kurumları öğrencilerini bunlara hazırlıyor. Bu yarışmalarımızda derece yapan öğrencilerimize ait haberleri daha sık duyuyoruz.

 

-Misafir yazarımız olan Yunus Alp Gök arkadaşımıza bu yazısı için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kendisi 16 Yaşında Erünal Sosyal Bilimler Lisesinde eğitim görüyor.5 yıldır robotik kodlama ve yazılım ile ilgileniyor.

Sizde misafir yazar olmak isterseniz cengturkey@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir