Kapat

Ubisoft Çalışanı Bahar Şevket Ile Oyun Geliştirme Sektörü Soru/Cevap

Anasayfa
Yazılım Ubisoft Çalışanı Bahar Şevket Ile Oyun Geliştirme Sektörü Soru/Cevap

1-Merhaba öncelikle soru/cevap teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.İlk sorumuz biraz klişe olacak ama biz yinede geleneği bozmayalım.Bahar Şevket kimdir ? Oyun programlama veya geliştirme ile nasıl tanıştı ? Neden Oyun Geliştiricisi olmak istedi ? Oyun Geliştirici olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

Selamlar, ben röportaj teklifiniz için teşekkür ederim. Ben 1988 doğumluyum ve Bursalıyım. Lise yıllarımda üniversite tercihleri hakkında düşünmeye başladığım sırada, aklımda hep en büyük ilgi alanım olan bilgisayar ile alakalı meslek seçmek vardı. Bilgisayar evimize ben daha ilkokul yıllarındayken girmişti ve kardeşim ile beraber en büyük eğlencemiz beraber oyunlar oynamaktı. Daha o zamandan beri bu oyunların nasıl yapıldığı, genel olarak bilgisayar yazılımlarının nasıl çalıştığı ile ilgili düşünüp, bu konuda heyecanlandığımı hatırlıyorum. Kısacası ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğini aklımda hep bu hayal ile seçtim. Ancak üniversite yıllarımda bu hayalimi gerçekleştirmenin çok da kolay olmayacağını düşünmeye başladım. Çünkü severek oynadığımız her oyun aslında yurtdışında yapılıyordu, Türkiye’de oyun adına çalışan çok az şirket vardı. Bu düşüncem Taleworlds ile tanıştığımda değişti. Armağan Yavuz’un ODTÜ kariyer günlerindeki bir konuşmasını dinledikten sonra, (o sırada öğrenci olduğum için) stajyer olarak başvurdum ve Taleworlds’teki 7 yıllık serüvenim böylece başlamış oldu.

Şu an benim başladığım zamanlara göre daha fazla oyun şirketi var Türkiye’de. Çoğunluğu mobil oyun pazarına yönelmiş durumda. Yani oyun geliştiricisi olmak için artık Türkiye’deki gençlerin daha fazla şansı var. Lakin dışarıdan bakıldığında diğer mesleklere göre çok daha eğlenceli gibi gözüktüğü için, bu alanda çalışmak isteyenlerin sayısı da fazla. Bu durumda bu alanda çalışmaya uygun bir meslek seçmiş olsanız bile, çok fazla rekabet olduğu için ancak yaptığınız işte en iyilerinden biri iseniz iş bulabiliyorsunuz. Buna ek olarak, farklı şirketlerde farklı çalışma şekilleri ve deadlinelar var. Her şirkette olduğu gibi oyun sektöründe de bazen fazla mesailer ve oyunu belli bir tarihte yetiştirme dertleri olabiliyor. Son olarak da bence bu alanda çalışmanın en büyük avantajı da, herkesin işini severek ve büyük bir tutku ile yapıyor olması. Bu durum benim de işime karşı hevesimi her zaman canlı tutup, işimi hayatımın keyifli bir parçası olarak görmemi sağlamıştır.

 

2-TaleWorlds ekibinden ayrıldığınızı söylemiştiniz acaba özel değilse bunun bir nedeni var mı ? TaleWorlds çalışma ortamını nasıl buluyordunuz ?

Taleworlds’te çalışmak çok keyifliydi. Kurucumuz aynı bizim gibi hayallerindeki oyunu yapmak için yola çıkmış birisi, nitekim Mount&Blade:Warband ile bunu kat kat başarmış durumda. Şu anda da ekibin çalışmaları aynı vizyon ve heyecan ile devam etmekte. Bence çok keyifli ve verimli bir çalışma ortamımız vardı. Öncelikli amaç fabrikasyondan uzak, özgün ve oyuncuların ve kendimizin de oynamaktan keyif alacağı bir oyun yapmak Taleworlds’te, o yüzden ekibin üyeleri işini severek ve heves ile yapıyor. Bütün bunlar şirketin bir vizyonu olduğu için beraberinde içinde olmaktan keyif aldığım bir çalışma ortamı ve süreci ortaya çıkıyor. Ayrıca bu ortamda beraber bir ürün ortaya çıkardığımız için yardımlaşma ve birbirimizin gelişimine katkıda bulunma gibi şeyler önemli. Hani hep derler ya “takım çalışmasına uygun” birisi aranıyor diye. Bazı işlerde gerçekten uygun olmanız önem kazanıyor. Yani çok hırslı, rekabetçi ve deneyimlerini paylaşmak istemeyen biri için genel olarak oyun sektörünü tavsiye etmem. Ben 7 yıldır Taleworlds’te severek çalıştım ancak artık kariyerimde yeni bir adım atmanın zamanı geldi. Farklı projelerde daha büyük bir ekip ile çalışmak üzere Ubisoft İsveç’e katıldım. Önümüzdeki günlerde oradaki pozisyonuma başlamak üzere İsveç’e taşınacağım.

3-Oyun programlamaya ilk başlayanlara herhangi bir oyun motoruyla çalışmayı önerir misiniz ? Eğer önerirseniz bu hangi oyun motoru olur ?

Yeni başlayanlar için çok uygun iki engine var şu anda. Unreal Engine ve Unity. İkisini de tavsiye ederim ancak farklı insanlar için farklı yönleri kullanışlı olacaktır.Öncelikle ikisi de öğrenme amaçları için bedava ve özellikle İngilizcesi olanlar için internette çok fazla tutorial var.  Eğer programlamanıza güveniyorsanız ve AAA oyunlarda, bilgisayar ve konsol oyunları geliştirmek istiyorsanız ve C++ biliyor veya öğrenmeye hevesli iseniz: Unreal Engine. Bahsettim AAA oyunlarının çoğunun engineleri C++ tabanlıdır. Eğer daha yeni başlıyorsanız ve C++ın derinlikleri ile uğraşmadan hızlıca üretmek istediğiniz bir bağımsız oyun projeniz var ise veya mobil oyun alanında çalışmak istiyor iseniz C# ile programlama yapabileceğiniz Unity’yi öneririm.

4-Sizce sıfırdan Udemy kursları yardımıyla çalışıp bu alanda belli bir seviyeye gelebilir miyiz ?

Çok faydalı Udemy kursları olduğunu düşünüyorum. Ben de bir iki tane kursa Udemy’den baktım. Ancak emin olmamak ile birlikte genelde bir konuya hızlı ve iyi bir giriş yapmak için güzel bir araç bu tarz kurslar. Herhangi bir alanda kendinizi iyi geliştirmek istiyorsanız, sadece tutorial seyretmek yetmez. Hem bu alanda yazılmış kitap/makale/blog tarzı materyalleri okumanız ve özellikle bahsi geçen alan yazılım ise bu konuda bol bol pratik yapmak gerekli. Bir sürü yöntem var ve bu yöntemlerin hepsinin beraber kullanılmasını öneririm.

 

5-Oyun geliştirme bölümünde çalışanları iş bölümlerine ayırdığımızda ne tür bölümler var ? Bu bölümler ne tür yetenekler istiyor ? İş alım sürecinde şirketler oyun geliştiricilerden hangi gereksinimleri bekliyor ? Oyun geliştirme bölümünde çalışmak sadece kod yazmaktan  mı ibaret ? Kod yazmayı bilmeyen bu alanda çalışabilir mi ?

Oyun geliştirme alanında bir sürü farklı iş alanı var. Bunlardan sadece bir tanesi yazılım geliştirmek ile alakalı. Bunun dışında bir oyunu oluşturan bir sürü farklı parça var bunlardan bazıları ses, görsel sanatlar, modelleme, hikaye, diyaloglar, oyunun tasarımı. Ayrıca farklı disiplinlerden insanların  bir arada uyumlu çalışabilmesi için gerekli olan yönetim ve proje planlama işlerinden sorumlu insanlar da takımların parçasıdır. Bunun dışında bu aslında bir ürün olduğu için pazarlama, halkla ilişkiler ve yine herhangi bir şirketin verimli yürümesi için gerekli olan bir sürü farklı alan finans, işletme, insan kaynakları gibi destek birimleri de her oyun şirketinde vardır. Bu birimlerin hepsi tabii ki çok farklı yetenekler istiyor ama bence hepsinin ortak noktası şu: Yaptığımız işe tutku ile bağlı olmak ve yaptığımız oyunları ile; hepimizin gençliğinde yeni bir oyunu alıp ilk defa denediğinde içimizi ısıtan o duyguyu, bütün oyun severlere hissettirmeye çalışmak.

6-Türkiye’de oyun sektörü sizce ne durumda ? Oyun Geliştirici olmak isteyenler iş bulma konusunda sıkıntı yaşar mı ?

Yukarıda bahsettiğim gibi şu anda eskisine göre daha çok şirket ve dolayısı ile daha çok iş imkanı var. Gene de yazılım alanının genel bir sorunu olarak işler genelde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde. Rekabet oldukça büyük olduğu için bu sektörde özellikle Türkiye’de iş bulabilmek için her ne iş yapıyorsanız o işin en iyilerinden biri olmalısınız, bu işi yapmaktan keyif aldığınızı ve kendinizi geliştirmeye açık olduğunuzu potansiyel işvereninize göstermelisiniz. Ayrıca alçakgönüllülük ve karşındaki insanlara saygılı davranmak da her zaman pozitif özelliklerdir. Unutmayın bu iş bir takım çalışması ve çok farklı işler yapan insanların bir arada bir şeyler üretmesi ile güzel oyunlar ortaya çıkıyor.  Ayrıca her zaman bu konularda sorusu olanların sorularını elimden geldiğince cevaplamaktan mutluluk duymuşumdur.

Genel olarak bana twitterdan ulaşabilirsiniz: @bahar_sevket(https://twitter.com/bahar_sevket)

Bahar Sevket’e bu değerli röportajı için teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir