GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER VE ARDUİNO LİLYPAD

Hepinizin de bildiği gibi devir teknoloji devri. Bu yüzden bu çağa ayak uydurmak isteyen bütün anne ve babalar, çocuklarına zorla robotik eğitim altında kodlama ve mikro denetleyici eğitimi aldırıyor. Aslında bunu eleştirmiyorum. Robotik eğitim, çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlıyor. Fakat verilen eğitimin, Scratch kodlama dili ve Arduino Uno üzerinde led yakma ile sınırlı kalması biraz beni endişelendiriyor. Çocuklara verilen eğitimleri bir tarafa bırakırsak bu durum şuan üniversite eğitimleri için de geçerli (kendi yaşadığım için biliyorum). Arduino’nun diğer türleri ve diğer mikro denetleyici markaları eğitimlerde kendine yer bulamıyor. Ben de bu yazımda size Arduino’nun diğer bir ürünü olan Arduino Lilypad ve giyilebilir teknolojilerden bahsetmek istiyorum.

Arduino Lilypad , Arduino Uno’dan farklı olarak kıyafetlerin üstlerine dikilebilir bir halde piyasaya sürülüyor. Ayrıca Arduino Uno gibi bir bağlantı kablosu yerine bir USB-TTL UART dönüştürücüye sahip olmanız gerekiyor. Ama bu bağlantıyı yaptıktan sonra geri kalan prosedürler tamamen aynı(sadece Arduino IDE üzerinde kart tipini Lilypad olarak tanımlamanız gerekiyor) .Ayrıca maksimum güç girişi ise Arduino Uno’dan daha az (5.5 Volt). Aslında Arduino Uno ile arasında çok fazla bir fark olduğu söylenemez. Uno’da bulunan analog ve dijital çıkışlar ise Lilypad üzerinde belirtilen çıkışlar ile aynı özelliklere sahip. Arduino Lilypad ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduğumuza göre yapılabilecek projelere göz atmaya başlayabiliriz.

 

1-) Akıllı Bileklik :

Kendi akıllı bilekliğinizi yapabilirsiniz. Lilypad pek endüstriyel kullanım için uygun boyutlarda olmadığı için yapacağınız bileklik biraz kaba gözükebilir ama Lilypad’a bağlı sensörler ve haberleşme protokolleri sayesinde nabzınız ve adım sayınız gibi bilgileri bilgisayarınıza veya cep telefonunuza aktarmayı deneyebilirsiniz.

2-) Uzaktan Kumandasız Araba:

Bu kısımda biraz kelime oyunu yapmaya çalıştım çünkü arabanızı kontrol etmeniz için herhangi bir kumandaya ihtiyacınız olmayacak. Eldiveninize dikeceğiniz nRF , Lilypad ve Gyro Sensörü ile arabanızı sadece el hareketleri ile hareket ettirebilirsiniz.

3-) Isıtıcı Mont:

Daha önce yapılmış ve benim çok takdir ettiğim bir proje. İsterseniz siz de; ısıtıcı pedler, Arduino Lilypad ve sıcaklık sensörü ile gerekli olan ısının ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Size daha çok proje sayabilirim ama geri kalan projeleri sizin yaratıcılığınıza bırakmak istedim. Eğer Arduino Uno kullanmayı biliyorsanız, Arduino Lilypad ile giyilebilir teknolojiler ile ilgili kolayca proje yapabilirsiniz.

 

ORHUN ONAR

(Visited 19 times, 1 visits today)

2 thoughts on “GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER VE ARDUİNO LİLYPAD

  1. Çocuklara ağır kodlama eğitimi sizce neden verilmeli ?
    Ben en başta problem çözme becerisini güçlendirme açısından verilen eğitimlerden memnunum.

    1. Ağır kodlama eğitimi verilmesini tavsiye etmekten ziyade verilen eğitimin yetersizliğinden biraz şikayet ettim. İlkokul veya okul öncesindeki çocuklar için belki yeterli görülebilir ama lise çağına girmiş veya girecek olan çocuklar için oldukça basit kaçan kodlama eğitimleri veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir