HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Haftanın teknolojik gelişmelerini sizlerle paylaştığımız serimizin ikinci yazısına hoş geldiniz. Bu hafta ülkemizde ve dünyada yoğun gelişmeler yaşandı önemli iddialar ortaya atıldı, önemli açıklamalar yapıldı. Şimdi sırasıyla gündemi değerlendirelim.

1-KFC, ÜÇ BOYUTLU YAZICI İLE TAVUK NUGGET ÜRETECEK

Ünlü Fast food markası KFC, üç boyutlu baskı firması 3D Bioprinting Solutions ile bir iş birliği gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu iş birliğine göre KFC, gerçek ürününe tat ve görüntü olarak benzeyen tavuk nugget üretecek. Şirket bu iş birliğiyle, geleneksele kıyasla daha çevre dostu gıda üretimi yöntemleri geliştirmede önemli bir adım attıklarını belirtti. KFC, hayvan yetiştiriciliği ihtiyacını azalttığı için yaklaşımın daha etik ve çevresel açıdan da sağlıklı olduğunu iddia etti. Ürünün ilk olarak Rusya da satışa sunulacağı, daha sonra tüm dünyaya yayılacağı da paylaşıldı.

2-TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, E-TARIM PLATFORMUNU TANITTI

Tüm dünyada birçok sektör dijitalleşme yolunda ilerliyor. Ülkemizde de Tarım Bakanlığı geçtiğimiz günlerde büyük bir adım attı ve YouTube üzerinden düzenlediği online lansman ile tarımda dijital dönüşüm hamlesini ve E-Tarım platformunu tanıttı. Çiftçilerin il/ilçe müdürlüklerine gitmeden işlem yapmalarını sağlayacak hem zamandan hem de paradan tasarruf etmelerine olanak sağlayacak bu platformu gelin yakından inceleyelim. Toplamda 188 hizmetin sunulacağı bu platformdaki hizmetlerin, 138’i çiftçiler için sunulacakken 50’sinin ise vatandaşlar ve firmalar için sunulacağı açıklandı. E-Tarım platformunda sunulacak hizmetler arasında Çiftçi Kayıt Sistemi ön başvuru ve durumu, 26 hayvancılık hizmeti, 14 destek ve başvuru hizmeti, 10 tarım hizmeti, 82 genel başvuru hizmeti ve 2 Alo gıda 174 hizmeti, bulunacağı açıklandı. Ayrıca E-Tarım platformuna hem Android hem iOS hem de web üzerinden erişim sağlanabilecek.

3- SONY İMZALI GİYİLEBİLİR KLİMANIN SATIŞ FİYATI BELLİ OLDU

Sony’nin Reon Pocket adıyla piyasaya sürmeye hazırlandığı giyilebilir klimanın ve cihazla uyumlu olan tişörtün fiyatı belli oldu. Fiyatına gelmeden önce biraz cihazın özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Kullanımı oldukça keyifli olan cihaz, küçük boyutlu olmasından dolayı giysilerin içinde görülmeden veya ağırlık yapmadan kullanılabilecek. Vücut belirlenen sıcaklığa yükseldiğinde soğutma işlemine başlayacak ve 90 dakika boyunca aktif olarak kullanılabilecek. Reon Pocket, pili tükendiği zaman iki saat içinde tam dolum yapılarak tekrar kullanıma hazır olacak ayrıca cihazın soğutma özelliğinin haricinde kışlık kullanım için de ısıtma özelliği bulunacak. Cihaz yurt dışında 100 dolardan, cihaz ile uyumlu olan tişört ise 20 dolardan satışa sunulacak. Ancak cihazın Türkiye’de satışa sunulup sunulmayacağı henüz bilinmiyor.

4-İPHONE DAMARLARIMIZA ULAŞACAK

iPhone’da bulunan Face ID ile yüz taranırken, aynı zamanda kullanıcıların damar haritaları çıkarılacak. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yapılan başvuruda, kameradaki kızılötesi sensör aracılığıyla sub-epidermal bir görüntü tekniği kullanarak kullanıcıların damarlarının 3B haritasının oluşturulacağı belirtildi. Bu damar haritası çıkarma işlemiyle cihazlara başka kişilerin erişiminin daha da zorlaşması hedefleniyor.

5-SAMSUNG GALAXY Z FLİP 5G TANITILDI

5 Ağustos Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtılması beklenen Samsung Galaxy Z Flip 5G sürpriz bir şekilde erkenden tanıtıldı. Katlanabilir ekranlı Galaxy Z Flip 5G de, Galaxy Z Flip’den farklı olarak 5G modem, iki yeni renk seçeneği (Mistik Bronz vee Mistik Gri) ve Snapdragon 865 Plus işlemci bulunuyor. Galaxy Z Flip 5G, 7 Ağustos’ta Amerika’da 1450 dolar fiyatla satışa sunulacak.

6-SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ TBMM’de KABUL EDİLDİ

Geçtiğimiz günlerde detayları açıklanan Sosyal Medya düzenlemesi mecliste kabul edildi. Bu düzenleme hakkında sosyal ağ sağlayıcılardan henüz bir açıklama gelmedi, eğer sosyal ağ sağlayıcıları istenilen koşulları sağlamazlarsa onlara birtakım yaptırımlar uygulanacak. Bu yaptırımları ve düzenleme detaylarını paylaştığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

7- ZOOM TÜRKİYE’deki BÜYÜME RAKAMLARINI AÇIKLADI

Bulut tabanlı eşler arası yazılım platformu aracılığıyla görüntülü telefon ve çevrimiçi sohbet hizmetleri sağlayan, telekonferans, uzaktan çalışma, uzaktan eğitim ve sosyal ilişkiler için kullanılan Zoom, COVİD-19 salgını nedeniyle tüm dünyada daha aktif kullanılan uygulamalar arasında yerini aldı. Zaman zaman güvenlik açığı sorunlarıyla da gündeme gelen Zoom tüm sorunlara rağmen ülkemizde büyük bir büyüme sağladığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre ücretsiz olarak kullanan kullanıcı sayısı 139 kat arttı ayrıca 100 binden fazla okul da uzaktan eğitim süreci boyunca ZOOM kullandı.

8-FACEBOOK KULLANICILARINA 400 DOLAR ÖDEME YAPACAK

Geçtiğimiz günlerde Facebook’a izinsiz yüz tarama davası açılmıştı. Facebook’un kullanıcılarından biyometrik veri toplamadan önce açıkça izin almasını gerektiren bir Illinois gizlilik yasasını ihlal ettiği ve Facebook’un bu ihlali 2015 yılından beri yaptığı ortaya çıktı. Facebook’a verileceği düşünülen ceza ile Facebook 2015’ten beri izinsiz olarak yüzünü taradığı kullanıcılarına kişi başına 400 dolara kadar ödeme yapmak zorunda kalacak.

9-RUSYA UZAY SİLAHI TEST ETMEKLE SUÇLANDI

Rusya Savunma Bakanlığı, 15 Temmuz’da yaptığı açıklamada uzayda bir test yaptıklarını açıklamıştı. Rus hükümetinin açıklamalarına göre testte, yörüngeye gönderilmiş uydulardan biri yakından incelenecekti. Ancak ABD ve İngiltere’den yetkililer, testle ilgili bazı açıklamalarda bulunarak Rusya’yı uzay silahı test etmekle suçladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Rusya uzayda yaptığı testte, yörüngedeki uyduları hedefleyen silah ile denemeler yaptı. İngiltere Uzay Müdürlüğü’nden Harvey Smyth, Rusya’nın yaptığı son testin uzaydaki barışçıl yaklaşımı tehdit ettiğini söyledi ayrıca Rusya’nın bu tür testlerden kaçınması ve üzerindeki sorumluluğu unutmaması gerektiğini vurguladı.

10- ELON MUSK ÇİP PROJESİ İÇİN TANITIM ETKİNLİĞİ DÜZENLEYECEK

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su, Elon Musk çip projesiyle bir kez daha tüm insanların dikkatini çekmeyi başarmıştı. Musk, insan beynine bir çip yerleştirerek insanlar ile bilgisayarlar arasında doğrudan bir bağlantı kurmayı hedeflediklerini açıklamıştı. Neuralink adı verilen bu çiple, bir beyin-bilgisayar ara yüzü oluşturulacağı, çipin insan bedenine takılmasında ise lazer göz ameliyatına benzer bir süreçle gerçekleştirileceği belirtilmişti. Ayrıca bu çipin temelde beyin kalibrasyonu gerektiren Parkinson gibi hastalıklardan mustarip insanlara da yardımı dokunabileceği paylaşılmıştı. Elon Musk Neuralink’in 28 Ağustos’ta tanıtım etkinliği düzenleyeceğini açıkladı. 158 milyon dolardan fazla yatırım alan bu girişimin tanıtım etkinliği teknoloji dünyasında büyük bir merakla bekleniyor.

Bu haftanın gündemine bakmış olduk, sizler de görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Haftaya görüşmek üzere…

(Visited 59 times, 1 visits today)

2 thoughts on “HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir