HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Haftanın teknoloji gündemini yazdığımız yeni serimize hoş geldiniz. Bundan sonra her pazar sizlere buradan haftanın teknoloji gündemini aktaracağız.Siz de teknoloji gündemini kaçırmak istemiyorsanız bizi takip edebilirsiniz. Şimdi sırayla gündeme bakalım.

1- TWİTTER’A  YAPILAN SİBER SALDIRININ DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Geçtiğimiz günlerde Twitter’a son zamanların en büyük siber saldırılarından biri yapılmış bazı ünlü isimlerin ve üst düzey siyasilerin hesapları ele geçirilmiş, bazı tweetler atılmıştı. Bu saldırıyla ilgili Twitter açıklama yaptı FBI ise soruşturma başlattığını duyurdu. Twitter hackerların 130 hesabı hedefe aldıklarını, 45 hesabın şifresini değiştirdiklerini ve ele geçirdikleri bazı hesapları da satmaya çalıştıklarını açıkladı ayrıca 8 hesabın da özel verilerinin indirildiğini söyledi ve bu hesapların mavi tikli hesaplar olmadığını belirtti. Bu özel verilerin ne olduğu söylenmese de bu verilerin özel mesajlar,fotoğraflar, telefon rehberi ve konum bilgisi gibi veriler olduğu tahmin ediliyor.Ayrıca Twitter saldırının nasıl olduğuna ilişkin açıklamalar yaptı. Bu açıklamada bazı şirket çalışanlarının hackerlar tarafından bazı eylemlerde bulunmaya ikna edildiği ve bu sayede sitenin iç sistemlerine girmeyi başardıkları ifade edildi.

2-MİCROSOFT, FLİGHT SİMULATOR 2020 İÇİN TARİH VERDİ

Microsoft, Flight Simulator 2020’nin kapalı beta tarihini 30 Temmuz olarak açıkladı.İlk olarak Pc platformu için çıkış yapılacağı belirtilen Flight Simulator 2020’nin en üst seviyede deneyim vermesi için Microsoft, NVIDIA RTX 2080 grafik kartını önerdi ayrıca oyunu geliştiren ekip de 32 GB RAM, 150 GB SSD ve 50 Mbps internet bağlantısının da mükemmel bir deneyim için gerekli olduğunu söyledi.

3- NASA’DAN 10 BİN KATRİLYON DOLARLIK PROJE İÇİN İLK ADIM

NASA asteroitlerde araştırma yapması amacıyla tasarlanan yeni uzay aracının yapımına başladığını duyurdu.Bu uzay aracının 2022 yılı Ağustos ayında fırlatılmasının planlandığı belirtildi.NASA değerli madenlerle dolu olan asteroitten bu madenleri çıkarabilmeyi amaçlıyor. Bu asteroitin üzerindeki madenlerin toplam değerinin 10 bin katrilyon olduğu tahmin ediliyor. Eğer NASA madenleri çıkartmayı başarırsa dünyada ekonomide ciddi değişmeler yaşanacağını tahmin etmek hiç güç değil.

4- İOS 14 PUBLİC BETA ÇIKTI!

Apple, yeni işletim sistemlerinin herkese açık beta’larını yayınladı.Bu güncellemenin iPhone 11, iPhone 11 Pro,iPhone 11 Pro Max, iPhone XS Max,iPhone XS, iPhone XR, iPhone X,iPhone 8 Plus,iPhone 8,iPhone 7 Plus,iPhone 7, iPhone 6S, iPhone 6S Plus,iPhone SE/SE 2 modellerine geleceği belirtildi.

5- HUAWEİ BAND 4’E COVİD-19 TANISINDA ROL OYNAYAN ÖZELLİK GELİYOR

Dünyayı etkileyen COVİD-19 için tüm sektörler bir takım çözümler geliştirmeye çalışıyorlar. Ünlü firma Huawei de, Huawei Band 4 modelinde kandaki oksijen oranı (SpO2) da dahil, optimize edilmiş ve yükseltilmiş sağlık takibi sağlayacak. Huawei firmasının yaptığı açıklamaya göre, kandaki oksijen satürasyon seviyelerini (SpO2) izlemeyi de destekleyen Huawei Band 4 ile kullanıcılar,1 dakika içinde SpO2 seviyelerini kolayca test edebiliyor ve vücut durumlarını istedikleri zaman gözlemleyebiliyor olacaklar.Bu sayede kullanıcılar, hem spor yaparken hem de günlük hayatlarında solunum sistemlerinde oluşabilecek COVİD-19 da dahil olmak üzere tüm sorunlardan sağlıklarını tehdit etmeden önce haberdar olabilecekler.

6-AMAZON ÇALIŞANLARINA TikToK KULLANMAYI YASAKLADI

Türkiye’de de kullanımına denetim getirilmesi planlanan uygulamalardan biri Tiktok uygulamasıyla ilgili Amazon’dan flaş bir haber geldi. THE NEW YORK TIMES’da yer alan habere göre Amazon çalışanlarının TikToK kullanmasına yasak getirdi. Ayrıca TikTok bir süre önce Hindistan’da da yasaklanmıştı.

7-STORYTEL, KİTAB SAWTİ’yi SATIN ALDI

Ülkemizde de son derece popüler olan sesli kitap uygulaması Storytel, Arap bölgesindeki büyük rakiplerinden biri olan Kitab Sawti’yi satın aldı. Bu satın almanın sonucunda da kütüphanesine son derece zengin Arapça içeriği de dahil etmiş oldu.

8-NETFLİX’in TÜRKİYE’de YASAKLANACAĞI İDDİA EDİLİYOR

Netflix Türkiye’nin resmi hesabından atılmış gibi gösterilen “Türkiye’den çekiliyoruz” tweeti Twitter’ı karıştırdı.#NetflixTurkiye ve #Netfliximedokunma hashtagleri Türkiye gündeminde ilk sıralarda yer aldı.Bu konuyla ilgili resmi bir açıklama ise henüz gelmedi.

9- TELEFONLARA YENİ EMOJİLER GELİYOR

Telefonlara yeni emojiler geleceği uzun zamandır konuşuluyordu.Emojilerden bazılarının ise şunlar olacağı ortaya çıktı: Matruşka,Ninja,Dodo kuşu(soyu tükenmekte olan kuş), kutup ayısı,maske takmış insan,biberonu ağzında bebek tutan kadın ve erkek… Ayrıca telefonların gece modunda kullanımı giderek arttığı için emojilerin de gece moduna uygun hale getirileceği konuşulan bilgiler arasında.

10-YERLİ OTOMOBİL FABRİKASINA AİT DETAYLAR PAYLAŞILDI

8 ayda tamamlanması planlanan TOGG Tesisi’nde, üretim ve montaj hatlarının kurulmasının ardından, TOGG Gemlik Tesisi’nde işe alımların 2022 yılından itibaren başlaması planlanıyor,üretim yılda 175 bin adetlik kapasiteye ulaştığında çalışan sayısının da 4 bin 300 kişiye ulaşması planlanıyor.

TOGG ayrıca geçtiğimiz günlerde YENİLİKTE BEN DE VARIM adında yerli otomobil firmasının temeline isim yazdırma kampanyasını başlattığını duyurdu. Kısa sürede 500 binden fazla kişinin isim yazdırdığı kampanyanın son katılım tarihi yoğun talep üzerine 3 Ağustos’a kadar uzatıldı.

(Visited 13 times, 1 visits today)

4 thoughts on “HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

    1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim, bazı düzenlemeler yaptım. Bundan sonra daha dikkatli olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir