Sosyal Medya Düzenlemesi Meclise Sunuldu

Uzun süredir gündemden düşmeyen sosyal medya düzenlemesi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanına sunulmuştu,bugün ise bu düzenleme meclise sunuldu. Bu düzenlemenin detaylarını AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin açıkladı. Gelin birlikte bu detaylara bakalım.

MUHATAPLIK OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ

“Türkiye’de bir merkez oluşturmalarını temsilci belirlemelerin istiyoruz. Hedeflediğimiz şey soruşturmaya ve kovuşturmaya imkân verecek bir düzenleme, muhataplık oluşturmaya çalışıyoruz. Sosyal ağlarda bir temsilci oluşturmalarını istiyoruz, bir muhataplık arıyoruz. Yeni bir aktör tanımı yapıyoruz, bir milyondan fazla takipçisi olanlardan bir temsilci istiyoruz. Bu temsilci gerçek kişi olabilir tüzel kişi de olabilir. Ancak gerçek kişi olacak ise Türk vatandaşı olması gerekiyor.”

ÖNCELİK KAPATILMASI DEĞİL

“Bizim birinci önceliğimiz asla bu sosyal ağ sağlayıcılarının kapanması değil. Hayatımızdaki yerinin farkındayız. Ne kadar çok kullanımda olduğunun farkındayız. Ama bu manada özgürlüklerle, hak ve hukuk arasında bir denge kurmaya çalışırken, sosyal medyadaki hakarete, küfre, bu medya aracılığıyla yapılan tacizlere son vermeyi hedefliyoruz”

5 AŞAMALI YAPTIRIM GELİYOR

“Ülkemizde temsilci bulundurmayan şirketlere, bulundurmadıkları süre boyunca sırasıyla cezalar verilecek. İlk etapta temsilci bulundurulmaz ise 1 ile 10 milyon TL arasında idari para cezası,10 gün içinde bulundurulmazsa 30 milyon TL idari para cezası, 3 ay süre boyunca Türkiye’deki reklam çalışmalarını durdurma cezası, son aşamanın birinci adımında %50 bant genişliği daraltma cezası, ikinci adımda ise %90 bant genişliği daraltma cezası verilecek. Ayrıca bant genişliği daraltma cezası alan şirketler, 4 saat içinde kararı uygulamak zorunda olacaklar.”

MAHKEMEYE GİTMEDEN KİŞİLİK HAKLARININ İHLALLERİYLE İLGİLİ BAŞVURU YAPABİLECEKLER

“Kullanıcılar, mahkemeye gitmeden kişilik haklarının ihlalleriyle ilgili başvuru yapabilecekler: Sosyal ağ sağlayıcısı olan şirket, yapılan başvurulara 48 saat içerisinde dönüş yapmak zorunda olacak eğer,48 saat içerisinde dönüş yapmazsa şirketlere 5 milyon TL para cezası uygulanacak, cezai yaptırım yerine getirilmezse 10 milyon TL para cezası uygulanacak. Ayrıca hukuka aykırı olan ve mahkeme tarafından bildirilen içerik kaldırılmaz ise doğacak maddi zararları sosyal ağ sağlayıcı şirketler karşılayacak.”

Detayları bu şekilde olan düzenlemenin kısa zamanda yasalaşması bekleniyor.

 

(Visited 17 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Sosyal Medya Düzenlemesi Meclise Sunuldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir