Üniversite Tercihi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Üniversite tercihi yapmak zaman zaman üniversite sınavına çalışmaktan daha zor olabiliyor. Sınavdan aldığınız puana ve sıralamaya göre önünüzde çok fazla seçenek olabiliyor. En basitinden, her üniversite öğrenci adayı bölüm mü yoksa üniversite mi seçmeliyim ikileminde kalıyor.  Benim tavsiyem bölüm ve üniversiteden önce mesleğinizi seçmeniz. Daha sonra ise seçtiğiniz mesleğe sizi en iyi hazırlayacak bölüm ve üniversiteyi seçmeniz. Mesleğinizi seçerken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü 5 sene sonra bu meslekten soğumuş bir şekilde kendinizi görebilirsiniz. Ömür boyu seveceğiniz bir meslek seçerseniz daha iyi olacaktır.

Üniversite seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

a- Üniversitenin bilinir adının olması size iş hayatında fayda sağlayacaktır. Boğaziçi ya da ODTÜ mezunu olmanın avantajlarını yaşarsınız.

b- Üniversitenin köklü bir kurum olması üniversitede öğrenciler için birçok imkanın olması demek. Örneğin gideceğiniz bölümün mezun topluluğu olması size fayda sağlar.

c- Gideceğiniz üniversitenin bulunduğu şehir sosyal ve kültürel yönden; iş ve staj imkanları açısından iyi bir şehirse size fayda sağlar.

İlk üç madde maalesef böyle. Şimdi diğer maddelere geçelim.

d- Üniversitenin yurtdışı anlaşmalarına bakabilirsiniz. Erasmus anlaşmalarını artık her okul yaptığı için, Erasmus dışı anlaşmalara bakmanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca bazı üniversiteler sadece erasmus anlaşması yapmak için kötü okullarla anlaşma yapıyor. Gideceğiniz üniversitenin erasmus programına dahil olan okulları araştırmanız faydanıza olacaktır.

e- Üniversitenin kitap sayısına bakmalısınız.

Öğrenci başına düşen kitap sayısı

https://www.bbyhaber.com/bby/2019/10/17/yok-universitelerimizin-basili-ve-e-kitap-karnesini-yayinladi

f- Staj konusunda stajı kendisi bulan ve staj işini size bırakan üniversiteler bulunmakta. İki durumun da kendine göre avantajları var. Stajı kendiniz bulduğunuzda staj arama gibi işleri öğrenip daha tecrübeli olabiliyorsunuz. Bu tecrübeyle iş ararken rahat edebilirsiniz. Stajı üniversite bulduğunda ise bu konuda stres yaşamayıp kendi işlerinize daha iyi odaklanabilirsiniz.

g- Gideceğiniz bölümün ve üniversitenin yüksek lisansa öğrenci kazandırma oranına bakabilirsiniz. Yüksek lisansa kazandırılan öğrenci oranının fazla olması eğitimin nispeten daha kaliteli olduğunu gösterir.

h- Gideceğiniz bölümde ve üniversitede yazılan makale sayısına ve yazılan makalelerin yetkin olup olmadığına bakabilirsiniz.

ı- Gideceğiniz bölümün önceki yıllara göre sıralamasına bakmalısınız. Puanlara bakarak tercih yapmanız yerine sıralamaya bakarak tercih yapmanız faydanıza olacaktır.  Yökatlas sitesine girerek 2016 yılından itibaren bölümünüzle ilgili tüm istatistikleri görebilirsiniz.

i- Bölümünüzdeki profesör, doçent ve öğretim görevlisi sayılarına bakmalısınız. Ayrıca bu akademisyenlerin geçmişte ne işler yaptığını, hangi okullarda ve hangi bölümlerde okuduğunu araştırmalısınız. Bazı bölümlerdeki akademisyenler sizin bölümünüzle alakasız yerlerde eğitim almış olabiliyor.  Yökatlas sayfasından bölümde kaç farklı akademisyen olduğuna, üniversitelerin kendi sayfalarından ise akademisyenlerin geçmişte ne yaptığına bakabilirsiniz.

j- Bazı yabancı üniversiteler burslu programlara ya da hem burslu hem de harçlık alabileceğiniz programlara öğrenci kabul ediyor. Bu üniversiteler çok yüksek puan ister falan derseniz durum öyle değil. Bu üniversiteleri iyice araştırırsanız durumun puanla alakalı olmadığını görürsünüz. Ayrıca burda bahsettiğim şey sürekli reklamları dönen ajanslar gibi değil. Yani bu sistem bize para ver Ukrayna’da sınavsız oku şeklinde çalışmıyor.

Bu sistemi iyice araştırdığınızda burslu programlara kayıt olabilirsiniz. Daha da iyi araştırdığınızda burslu programda okurken üstüne bir de harçlık alabilirsiniz. Harçlık alırsanız maddi yükümlülüğünüz oldukça azalır. Bu konudaki bağlantıları aşağıya ekleyeceğim. Tercih döneminde bu konudan haberim olmadığı için bu konudaki bilgim bu kadar. Bu madde özelinde devamını kendiniz iyice araştırmalısınız, ben sadece size böyle bir imkandan bahsediyorum. Aşağıdaki bağlantılardan üniversiteleri araştırabilirsiniz.

https://www.scholars4dev.com/category/level-of-study/undergraduate-scholarships/https://www.scholarshipportal.com/bachelor/scholarships/europe

 

Özetle tercih yaparken iyice araştırmalısınız. Önce mesleğinize sonra sizi o mesleğe en iyi hazırlayacak bölüme ve üniversiteye karar vermelisiniz.  Üniversitede bulunan kitap sayısına, üniversiteden çıkan makale sayısına ve makalelerin yetkinliğine, akademisyenlerin sayısına ve yetkinliğine, üniversitenin bulunduğu şehrin imkanlarına iyice bakmalısınız. Bu konuları detaylı araştırmalısınız. Ayrıca yurtdışı fırsatlarını da araştırmalısınız.  Aklınıza takılan bir şey olursa yorum bölümünde sorabilirsiniz. Bu konuda faydalı bağlantıları aşağıya bırakıyorum. Üniversite tercihleri konusunda bilmediğim birçok konuda yardım aldığım ve bu yazının şekillenmesine oldukça güzel katkılar yapan Bülent Erdem OTALI’ ya teşekkür ederek yazımı sonlandırıyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yökatlas sitesi

https://yokatlas.yok.gov.tr/

Yökatlas uygulaması

https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_cocukveyasam5.YokAtlass

Yabancı Üniversiteler İçin Burs Siteleri

https://www.scholars4dev.com/category/level-of-study/undergraduate-scholarships/

https://www.scholarshipportal.com/bachelor/scholarships/europe

URAP sıralaması

https://www.memurlar.net/common/news/documents/862286/urap_devletuniversiteleri_kiyaslama.pdf

2018 yılı YÖK üniversite izleme ve değerlendirme raporları

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Universiteler/izleme-ve-degerlendirme-kriterleri.aspx

Öğrenci başına düşen kitap sayısı

https://www.bbyhaber.com/bby/2019/10/17/yok-universitelerimizin-basili-ve-e-kitap-karnesini-yayinladi

Tercih yaparken faydalı olacak TEDx videosu/  Konuşmacı: Emrah Safa Gürkan

https://www.youtube.com/watch?v=07XKJADLt_k

Tercihleriniz için ve akademisyen olmayı düşünenler için faydalı bir youtube kanalı. Tüm gelirleri bağışlanmaktadır.  Akademiklink: https://www.youtube.com/channel/UCFH3gPaFetVFPHOiU5tUj8g

Tercihleriniz için doğrudan ve dolaylı olarak fayda sağlayabilecek diğer youtube kanalları

UniStart: https://www.youtube.com/channel/UCGcGGDZitEoo5CcFrjyyJUA

Asaf Can Serin: https://www.youtube.com/channel/UC7-s2caKoECosey3OrFtTpQ

Erasmus ve Erasmus+ için faydalı yotube kanalları

Tuğrul Duranoğlu: https://www.youtube.com/channel/UCevmzAlFoG9bIUekMySmVIA

Youthist: https://www.youtube.com/channel/UC8Vh9scFd8YOLDwL3lgRKnA

Youth Work Association: https://www.youtube.com/channel/UCHscDOstWfEEmbZi_wdREWw

(Visited 167 times, 1 visits today)

1 thought on “Üniversite Tercihi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir