YAZILIMA NEREDEN BAŞLAMALIYIM ? 

  Yazılıma başlamak istiyor ancak henüz nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam da size göre. Yazılıma başlamak isteyenler için sosyal medyada birçok yazılımcının tavsiyeleri, önerileri, kendi hayatlarından başlangıç hikayeleri mevcut. Biz bu konuda aslında birçok farklı yazılımcının başlangıç hikayesini dinledikten sonra ve edindiğimiz tecrübe, bilgi ve birikimle birkaç öneride bulunacağız. 

 

NEREDEN BAŞLAMALIYIM VE YAZILIMA BAŞLAYACAK BİRİNİN ÖZELLİKLERİ NELER OLMALIDIR ? 

 

  Yazılıma başlamadan önce ne istediğimi biliyor muyum diye kendinize sormanız gerekiyor önce. Ne istediğinizi biliyorsanız bir hedefiniz varsa işiniz biraz daha kolay olacaktır. Örneğin hedefiniz mobil uygulamalar geliştirmek ise mobil uygulama geliştirmek için gereken araçların araştırmasına başlayabilirsiniz. Bakın o araçları hemen öğrenin demiyoruz, o araçların neler olduğuna sadece bir bakmanızı öneriyoruz. Daha işin en başındasınız hemen her şeyi öğrenmeyeceksiniz her şey sırayla ve belli bir düzenle ilerleyecek. Daha sonra yazılım geliştiricilerinin Youtube veya farklı platformlarda ki sohbetlerini dinleyebilirsiniz, TedX vb… platformların konferanslarını izleyebilirsiniz. Bu sohbetleri dinlemek veya konferansları izlemek size birçok farklı bakış açısı kazandıracaktır. Bunlara örnek olarak yapay zekanın neden önemli olduğunu, siber güvenliğin hangi alanlarda kullanıldığı gibi bilgilere kuşbakışı bir yaklaşımınız olacaktır. Yazılıma başlamak isteyenlerin her şeyden önce istekli, arzulu, yeniliğe açık, sabırlı ve araştırmacı bir ruha sahip olması gerekmektedir. Kısacası bir programlama dili ile değil, araştırmacı bir ruh ile yazılıma başlarsınız. 

 

İNGİLİZCE NE KADAR ÖNEMLİ ? 

 

  Başlangıçta bir programlama dilinin temellerini öğrenirken İngilizcenizin a1 seviyesinde olması bile yeterli. Fakat daha sonrasında bir programlama dilinin kütüphanelerini kullanmaya başladığınızda, temelden orta seviye programcılığa geçmeye başladığınızda işler değişiyor. Bir kod yazıyorsunuz ve hata almaya başladığınızda hata size İngilizce olarak geri dönüş veriyor. Siz İngilizce bilmediğiniz için çeviriden yardım alıyorsunuz fakat çeviri sizin için yeteri kadar doğru çevirmiyor. Daha sonra o hatanın ne olduğunu anlamanız saatlerinizi alabiliyor. Eğer İngilizceniz iyi olursa aldığınız hataları daha rahat ve daha hızlı bir biçimde halledebilirsiniz bu da sizin zaman kaybı yaşamanızı ve strese girmenizi engelleyecektir.  

 

Hata almakla bitiyor mu her şey ?

Cevap hayır.
  Bir programlama dili için yeni bir Framework çıktığında bunun Türkçe kaynağının çıkması 1 yılı bulabilmektedir. Siz 1 yıl içerisinde o Framework’ü öğrenmeyecek ve büyük bir zaman kaybedeceksiniz. Kısacası Türkçe kaynak sorununu her zaman yaşayacaksınız. 

 

Her şey bu kadar mıydı ?

Cevap yine hayır.
  Savunma Sanayii’nin düzenlediği bir Tersine mühendislik ve zararlı yazılım analizi eğitimine katılmıştım. Eğitimde bir hoca 4 gün boyunca Tersine mühendislik hakkında eğitim verdi. Anlatılan şeylerin en az %80’i İngilizceydi ve bazı şeylerin gerçekten Türkçe karşılığı yok. Bundan dolayı İngilizcem çok iyi olmadığı için tamamını anlayabileceğim bir eğitimi yarı bilgiyle tamamlamıştım. İngilizce başlarda sizin için sorun teşkil etmese de ilerleyen zamanlarda yazılımın derinliklerine inmeye başladığınızda sizi yormaya başlayacaktır. En azından bir kaynağı tarayabilecek kadar İngilizce bilmek bile işinizi çok kolaylaştıracaktır. 

 

YAZILIM İÇİN MATEMATİK NE KADAR ÖNEMLİ ? 

 

  İki farklı açıdan yaklaşalım bu konuya. İlk olarak matematiğin önemini algoritma mantığıyla özdeşleştirebiliriz. Algoritma yazılımın en önemli yapı taşıdır. Bir yazılımcının algoritma mantığı gelişmediyse eğer güzel projeler ortaya koyması beklenemez. Matematiğin aslında algoritmanın kendisi olduğunu düşünürsek yazılım için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Diğer bakış açısına göre ise yazılıma başlarken sadece 4 işlem biliyor olmanız bile sizi belli bir yere kadar taşıyacaktır. Fakat tıpkı İngilizcede olduğu gibi Yazılımda ilerleme kat etmeye başladığınızda Matematiğe çok ihtiyacınız olmaya başlayacak. Örneğin bir front-end geliştiricisi için türev bilmesinin bir önemi yoktur, 4 işlem bilmesi fazlasıyla yeterlidir fakat; yapay zeka, makine öğrenmesi, robotik kodlama, veri bilimi, istatistik gibi alanlara yönelecek kişiler için matematik kaçınılmazdır. Öyle ki, yapay zeka kodlayacak bir kişinin kodlama bilgisinden ziyade matematik bilgisi çok çok daha önemlidir. Matematik sadece sayılardan ibaret değil matematikte aslında evrenin bir dilidir. 

 

HANGİ PROGRAMLAMA DİLİ İLE BAŞLAMALIYIM ? 

 

  Hangi dil ile başlayacağınız tamamen size kalmış bir durum aslında. Sizin yazılımdan ne beklediğiniz, hedeflerinizin neler olduğu, hangi alanlarda çalışmak istediğiniz ile doğru orantılıdır. Örneğin veri bilimi üzerine çalışmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken programlama dilleri Python, R, ScalaMatlab gibi diller olacaktır. Robotik ile uğraşmak isteyen biri için c++, mobil uygulama ile uğraşmak isteyen biri için Java, Kotlin, Dart, Swift gibi programlama dilleri olacaktır. Başlayacağınız programlama dili, hedeflerinizin ne olduğun bağlı olarak değişecektir. 

 

KİTAPTAN MI YOKSA VİDEODAN MI ÇALIŞMALIYIM ? 

 

  Bu kişinin öğrenme ve algılama yönteminin hangisi olduğuna göre değişmektedir. Ben hem kitaptan hem de videolardan çalışmayı denemiş biri olarak kitaptan çalışırken çok az verim alıyorum fakat videodan çalıştığımda çok daha fazla verim alabiliyorum. Bu tamamen kişinin kendisine bağlı bir durum. Örnek verecek olursam Oracle Sql Developer veritabanı programında bütün kodu run’a basarak derleyemiyorsunuz, sadece mouse ile seçtiğiniz yerler derlenebiliyor. Kitaptan çalışan biri daha önce başka bir programlama dili vs… çalıştıysa bu konu hakkında en başta sorun yaşayacaktır fakat videodan çalışan biri zaten onu nasıl çalıştıracağını anlık olarak görebilecektir. Verdiğim örnekle anlatmak istediğim herkesin öğrenme yöntemi farklı olabilmektedir fakat video ile öğrenirken bazı aşamaları daha hızlı halledebilirsiniz. 

 

(Visited 16 times, 1 visits today)

2 thoughts on “YAZILIMA NEREDEN BAŞLAMALIYIM ? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir