ABD’li yetkilileri ulusal bir Quantum İnterneti kurmayı planlıyor!

 

ABD Enerji Bakanlığı,güvenli iletişim sağlamak ve bilimsel araştırmaları ilerletmek için ulusal bir Quantum İnterneti geliştirmek istiyor. Chicago Üniversitesi’nde düzenlenen basın toplantısında ayrıntılı bir strateji sunuldu ve 36 sayfalık rapor hazırlandı.

Atom altı parçacıkların Quantum özellikleri bilgisayar oluşturmakla kalmaz, teorik olarak yeni tür ağlar da oluşturur. DOE tarafından önerilen Quantum İnterneti, verileri bit yerine kubit şeklinde iletecek bir ağdır. Quantum interneti fark edilirse önemli faydalar sağlayabilecek bir konseptdir.

Quantum ağlarının ana avantajı güvenliktir. Bir ağ bağlantısı üzerinden sıkıştırılan kubitler gizli dinleme yapan bir hacker’ın kubitlerini değiştireceği anlamına gelir. Bu, ağ operatörlerinin güvenlik ihlallerini tespit etmeleri için potansiyel olarak son derece güvenilir bir yol sağlar, bu nedenle bu konsept hükümetlerin bu kadar ilgisini üzerine çekmektedir.

Bu teknoloji ayrıca değerli bir araştırma aracı olabilir. Quantum ağları, bir gün, yer çekiminin dalgalarını tespit etmek, volkanik patlamaları ve çok çeşitli diğer bilimsel uygulamaları izlemek için ultra hassas Quantum sensör kümelerini güçlendirmek için de kullanılabilir.

Raporun belirttiği temel araştırma hedefleri arasında Quantum ağ aygıtları oluşturmak, yönlendirme teknikleri geliştirmek ve kübitler Quantum ağları arasında seyahat ederken ortaya çıkan veri hatalarını düzeltmenin bir yolunu bulmak yer alır.

Raporun hedeflerin arasında Quantum ağ aygıtları oluşturmak, yönlendirme teknikleri geliştirmek ve kübitler Quantum ağları arasında seyahat ederken ortaya çıkan veri hatalarını düzeltilmesinin bir yolunu bulmak hedeflenmektedir.

DOE, gelecekteki kuantum ağ protokollerinin güvenliğini mevcut fiber ağlarında test ederek doğrulamanın önemli olacağına inanmaktadır. Vizyonları ise kampüsler arasında, şehirler arasında ve sonunda eyaletler arasında Quantum ağ bağlantıları kurmaktır.

DOE‘nin enerji sekreteri Paul Dabbar, ” Hayatımızı değiştirecek gerçekten çığır açan bir şey yaratacağız.” dedi. Chicago Üniversitesi hızla gelişen ve bu alana öncülük etmek için kritik öneme sahip demek yanlış olmaz.

Kaynaklar: energy, fnal

(Visited 71 times, 3 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir