CrossWater – Otonom Ve Elektrikli Su Taksisi

Son birkaç yılda mobilet alanında bazı yenilikler oldu. En popüler trendler, aynı zamanda elektrik enerjisiyle de çalışan sürücüsüz araçlardır. Bu trendler e-arabalar, e-uçaklar ve e-tramvaylar gibi heyecan verici ürünler sundu. Karada ve havada otonom ve sürdürülebilir trafik ilerlemeye devam ederken, bu eğilimin suya da hakim olması şaşırtıcı değil tabikide. CrossWater ise elektrikli ve akıllı bir su taksisidir.

CrossWater, su taşımacılığında devrim yapmak isteyen bir start-up. Başlangıçta, bu taksiler nehir veya göl gibi yerlerde kullanılacak. Şehirlerin çoğunun halihazırda su taksileri var, ancak bunlar ne elektrikli ne de akıllıdır. CrossWater Taxis, suda hareket eden bir asansör gibi çalışmaktadır. Bu sadece yolları rahatlatmakla kalmamakla beraber aynı zamanda sürdürülebilir, pratik ve ucuz hareketliliği de teşvik etmektedir.


Su taksisi, neredeyse 35 km/s’lik yüksek hıza ulaşabilir ve aynı anda 15 kişiye kadar taşıyabilir. Menzil ise 640 kilometreden fazla oldu söylenmekte. Yayalar, su taksisi ile bir köprünün üzerinden geçtiklerinden 10 kat daha hızlı bir şekilde geçerler. CrossWater tamamen otonomdur ve enerjisini güneş panellerinden alır. Bu, su taksisinin konukları haftanın yedi günü 24 saat A noktasından B noktasına götürmesini sağlar. Akıllı bir AI (Artificial Intelligence/Yapay Zeka) sistemi sayesinde taksi, sorunlu suyun veya diğer teknelerin tehlikelerini fark eder ve böylece kaza riskini büyük ölçüde azaltır. CrossWater taksileri su geçirmez ve klimalıdır.


Şirketin hedefi, 2025 yılına kadar bir milyon Crosswater Taxisini nehirlere ve gölere ulaştırmak. Şirket, bu yönde attığı ilk adım olarak yaklaşık 85 bin euro’luk finansman hedefine ulaşmak istiyor. CrossWater’a göre, normal menzilli bir su taksisinin maliyeti 42.000 avronun biraz altında ve uzun menzilli bir taksinin fiyatı 60.000 avronun biraz altındadır. Kaynak: thecrosswater

(Visited 15 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir