HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Bir haftayı daha arkamızda bıraktık.Bu hafta da haftanın teknoloji gündemini sizlere aktarmaya çalışacağım.

1-TWITTER TEMSİLCİ BULUNDURMAYI REDDETTİ

Muharrem Sarıkaya’ya konuşan AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı,sosyal medya yasası ile ilgili olarak sosyal ağ sağlayıcılarıyla görüşmelerin yapıldığını belirtti. Naci Bostancı yaptığı açıklamada, “Ağırlıklı olarak Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ettiler. Bir tek Twitter olumlu cevap vermedi, orada bir sıkıntı görülüyor” dedi.

2- INSTAGRAM’IN SHOP ÖZELLİĞİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

Instagram, Amerika’daki kullanıcılar için sunduğu alışveriş deneyimi Shop’u Türkiye’ye de getireceklerini duyurdu. Instagram’ın Keşfet sayfasında yer alacak olan Instagram Shop ile kullanıcılar marka ve içerik üreticilerinin paylaştığı ürünlere kolayca erişebilecek.

3-GOOGLE ALIŞVERİŞ REKLAMLARINI TÜRKİYE’DEKİ ARAMA SAYFALARINDAN KALDIRACAK

Rekabet kurulu geçtiğimiz aylarda yayınladığı belge ile Google’a  98 milyon TL’lik ceza verdiğini açıklamıştı. Rekabet kurulunun bu kararına uyan Google, Alışveriş Karşılaştırma Servislerine eşit fırsat tanıyacağını açıkladı. 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağını duyurdu.Şirket, uygulanabilir bir çözüm bulmak için Rekabet Kurulu ile birlikte çalışmayı sürdüreceğini ifade etti.Ayrıca Google yaptığı açıklamada önümüzdeki aylarda  bu durumu çözüme kavuşturabilmeyi ve Rekabet Kurulu ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmelerini sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umduklarını da belirtti.

4-WHATSAPP AYNI HESABI AYNI ANDA FARKLI CİHAZLARDA KULLANMA ÖZELLİĞİ GETİRECEK

Bildiğiniz gibi tek bir telefon numarası ile WhatsApp aktif olarak bir akıllı telefon üzerinden kullanılabiliyor. WhatsApp hakkında yaptığı haberlerin doğruluğu ile tanınan WABetaInfo’nun paylaştığı bilgiye göre WhatsApp’ı aynı numara ile birden fazla telefonda kullanılmak çok yakın zamanda mümkün olacak.

5-GOOGLE, EVDEN ÇALIŞMA UYGULAMASINI UZATTI

Google,salgın nedeniyle Mart ayında Kuzey Amerika’daki çalışanlarını evden çalışma düzenine geçirmişti.Google, yaptığı açıklama ile evden çalışma uygulamasını Temmuz 2021’e kadar uzattığını duyurdu.

6-BİZERO, YARI OTONOM KARGO ROBOTUNU TANITTI

Yerli girişim olan Bizero, çok düşük gecikme oranlarıyla kontrol edebilecek şekilde yarı otonom olarak tasarladığı kargo robotunu tanıttı. 2 tekeri üzerinde kendi kendine dengede durabilen yaklaşık 20 kg ağırlığında olan robot ayrıca 360 derece gece görüş özellikli kameraya da sahip.Bu kamera ile aracın ve taşınan ürünün güvenliğini sağlıyor. Maksimum 10 km/saat hızla giden robot, 100 km’ye kadar menzil de sunuyor.Gerçekleştirilen testlerde 20 derece yokuşa kadar sorunsuz performans da gösteren kargo robotu, 30 kg taşıma kapasitesi ve 90 litre taşıma hacmi sunuyor. Ayrıca robotun suya karşı korumaya sahip olduğu da robotun tanıtılan özellikleri arasında.İlk gerçek teslimatın yaz sonuna kadar yapılması planlanıyor. Yıl sonuna kadar ise kişi takip etme ve rota takip etme gibi özellikleriyle birlikte satışa sunulması planlanıyor.

7-XİAOMİ KULAKLIKLARI TELEFONLARIN İÇİNE TAŞIYACAK

Xiaomi’nin yeni aldığı patente göre kablosuz kulaklıklar telefonun üst kısmına yerleştirilecek. Kulaklıklar şarj olurken telefonun şarjından kullanacak böylece ek kutu taşımaya gerek kalmayacak.

8-ABD TİKTOK’U YASAKLAYACAK

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’de yaklaşık 80 milyon kullanıcısı bulunan TikTok’un yasaklanacağını duyurdu. Tiktok’un yasaklanma nedeni ise Çin hükümetinin, ABD vatandaşlarının kişisel ve özel verilerine bu uygulama üzerinden erişebilmesi ve uygulamanın veri toplamak için kullanılması olarak açıklandı.

9- NASA’DAN SALDA GÖLÜ AÇIKLAMASI

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars’a göndermek amacıyla tasarlanan gezginci keşif aracı Perseverance’ı geçtiğimiz günlerde uzaya fırlattı.Bu fırlatmadan birkaç gün sonra NASA, Kızıl Gezegen lakaplı Mars üzerindeki Jezero Krateri’ne çok benzeyen bir oluşumun Türkiye’nin doğa harikalarından biri olan Salda Gölü’nde olduğunu,hatta araştırmacıların Mars’a yapılan uçuş öncesi uçuşa hazırlanmak için Salda Gölü’nde saha çalışması yaptıklarını açıkladı.

10-TESLA YAZILIM VE MOTOR DETAYLARINI PAYLAŞACAK

Elon Musk Twitter hesabından attığı tweette Tesla’nın yazılımlarını, güç ünitelerinin detaylarını ve bataryalarını başka markalara lisanslamaya hazır olduklarını, amaçlarının sürdürülebilir enerjinin kullanımını artırmak olduğunu belirtti.Bu sayede detaylar paylaşıldığı zaman birçok marka Tesla’nın geliştirdiği teknolojilerden yararlanabilecek.

BONUS:

Cengturkey Instagram hesabında yaptığı çekilişle 200 tl değerinde 4 kitap hediye edeceğini duyurdu, ayrıca hediye olarak vereceği kitapların, çekilişi kazanan kişilere çok fayda sağlayacağı da teknoloji dünyasında çok konuşuluyor :). Sizler de çekilişe katılmak isterseniz bu gönderideki adımları uygulayabilirsiniz.

Bu haftaki yazımın sonuna geldik,umarım keyifle okumuşsunuzdur.Haftaya görüşmek dileğiyle.

 

 

 

(Visited 60 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir