HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Haftanın teknoloji gündemini değerlendirdiğim yazıma hoş geldiniz,umarım keyifle okursunuz.Bu hafta birçok şirket geliştirdiği yeni özellikleri tanıttı,ülkemiz adına büyük bir satış gerçekleşti,gururlandığımız gelişmeler yaşandı kısaca son derece hareketli bir hafta geçirdik.Gelin birlikte gelişmelere göz atalım.

1-ANDROID TELEFONLARIN BÜYÜK BİR KISMINI ETKİLEYEN GÜVENLİK AÇIĞI TESPİT EDİLDİ

Dünyanın en popüler işlemci üreticilerinden biri olan Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerinin sebep olduğu güvenlik açığı tespit edildi.Yapılan araştırmalarda dünya genelindeki Android cihazların birçoğunda kullanılan Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerinin 400’e yakın zayıf noktası olduğu ortaya çıktı. Bu güvenlik açığından faydalanabilen hackerlar, cihazın video ve ses girdilerine erişebilmenin yanında kullanıcıların cihazda ne yaptığını da rahat bir şekilde görebiliyorlar,hatta bu güvenlik açığı sebebiyle banka kartı bilgileri gibi telefonda bulunan hassas verileri de çalabiliyorlar.

2-TÜRKİYE’DEKİ SANATÇILAR, SPOTIFY SANATÇI FON TOPLAMA ÖZELLİĞİ ÜZERİNDEN BAĞIŞ TOPLAYABİLECEK

Spotify, Covid-19’un yarattığı sonuçları göz önünde bulundurarak sanatçılara doğrudan bağış yapılması için nisan ayında başlattığı Sanatçı Fon Toplama özelliğini, Türkiye’de de kullanıma açtı. Kendi profiline Fon Toplama özelliği ekleyen sanatçılara Iyzico üzerinden doğrudan bağış yapılabilecek.

3-INSTAGRAM REELS, TÜRKİYE’DEKİ KULLANICILARA AÇILDI

Instagram’ın TikTok benzeri video özelliği Reels kullanıma sunuldu.Kullanıcılar, Reels ile ses, efekt ve yeni yaratıcı araçlar kullanarak 15 saniyelik videolar çekebiliyor ve bu videoları düzenleyebiliyorlar. Ayrıca kullanıcılar bu videoları gönderi veya hikaye olarak paylaşılabiliyorlar ve keşfet sekmesindeki Reels bölümünden de sergileyebiliyorlar.

4- ZYNGA, YERLİ OYUN ŞİRKETİ ROLLİC’İN YÜZDE 80 HİSSESİNİ SATIN ALIYOR

Geçtiğimiz aylarda Peak’i satın alan Zynga bu hafta da Rollic’i satın alacağını açıkladı.Türkiye’de kurulan ve bir yıl içinde yakaladığı hızlı büyüme oranı ile 200 milyondan fazla indirilme alarak dünyanın önemli oyun şirketlerinden biri haline gelen Rollic, bu büyümeyle Zynga’nın da ilgisini çekti. Şirket yaptığı açıklamada Rollic’in yüzde 80’ine 168 milyon dolar ödeyeceğini belirtti.Kalan %20 hissesini de önümüzdeki 3 yıl içindeki değerlenmeye bakıp ona göre satın alınacağı açıklandı.

5- MERVE NOYAN, MAKİNE ÖĞRENMESİ ALANINDA GOOGLE DEVELOPER EXPERT UNVANINI ALDI

Makine Öğrenmesi ve Veri Bilimci olarak çalışan ve Google Developers Group’ta eğitmenlik yapan Merve Noyan, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda dünyada çok az kişiye verilen ‘Google Developer Expert‘ unvanını aldığını duyurdu. Ayrıca MERVE NOYAN, makine öğrenmesi alanında ‘Google Developer Expert‘ unvanını alan ilk Türk kadın oldu.

6-FACEBOOK VE TWITTER,TRUMP’IN PAYLAŞIMINI KALDIRDI

Facebook ve Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın resmi sayfasından paylaşılan videoyu koronavirüs salgınına ilişkin yanlış bilgi verdiği gerekçesiyle kaldırdı.

7- MİCROSOFT,ANDROİD UYGULAMALARI WİNDOWS MASAÜSTÜNE GETİRİYOR

Microsoft, PC’de Android uygulamalarını, Windows uygulamalarıyla yan yana çalıştırabilmeyi sağlayan yeni bir özellik sundu. Bu özellik sayesinde Android uygulamaları görev çubuğuna sabitlenip normal Windows uygulamaları gibi kullanılabilecek. Ancak bu özelliği destekleyen telefonların listesinde şimdilik sadece Samsung marka telefonlar bulunuyor.

8- TRENDYOL’UN HIZLI MARKET ÖZELLİĞİ KULLANIMA AÇILDI

Trendyol hızlı market özelliğiyle seçtiğiniz adrese göre o bölgede hizmet veren market zincirleriyle iş birliği yapıyor. Bu sayede tek bir markete bağlı kalmadan aradığınız ürünlere hızlıca ulaşmanız da mümkün oluyor.

9- TOSHİBA DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR PAZARINDAN TAMAMEN ÇEKİLDİ

Toshiba, dizüstü bilgisayar pazarından tamamen çekildi ve tüm payını Sharp’a devretti. Dynabook isimli laptop ile pazara giriş yapmak isteyen Sharp, kendi markasından bağımsız bir laptop üreticisi oluşturmak istiyor.

10-TWITTER, DEVLET BAĞLANTILI KİŞİ VE MEDYA KURULUŞLARINI ETİKETLEMEYE BAŞLADI

Twittter devlete bağlı medya kuruluşları ve devlet temsilcilerine yönelik bir etiket sistemi geliştirdi. Bu sistemde hesapların profil ve paylaşımlarında devlet bağlantılı kuruluş ya da kişi olduklarına yönelik bir ibare yer alıyor. Bu hesap etiketleri ilk olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin daimi üyelerine ait hesaplarda uygulanmaya başlandı. Kısa süre içinde de tüm dünyada yaygın halde kullanılmasını planlanıyor.

Bu haftalık gündemin  sonuna gelmişken Merve NOYAN’a tekrar değinmek istiyorum. Bilişim alanında kadınlarımızın böyle başarılar aldığını görmek onların önderliğinde gelişmeye çalışan bizlere de umut ve güç veriyor. Merve Noyan’ı tekrardan bu başarısından dolayı kutluyor,başarılarının devamını diliyorum. Ülkemiz de umarım böyle güzel gelişmelerle gündeme gelmeye devam eder.Haftaya görüşmek üzere.

(Visited 77 times, 1 visits today)

4 thoughts on “HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir