HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Haftanın teknolojik gelişmelerini derleyip sizlerle paylaştığım yazıma hoş geldiniz. Bu haftanın gündemini ağırlıklı olarak Google ve Instagram oluşturuyor. Hadi gelin beraber gündeme bakalım.

 1-APPLE VE GOOGLE FORNİTE’I MAĞAZALARINDAN KALDIRDI

Fornite ekstra ödeme yöntemi eklediği için Google ve Apple mağazalarından kaldırdı. Sadece App Store üzerinden 35 milyon kazanan Fortnite, %30 payı Apple’a vermek istemediği için Apple’a dava açmaya hazırlandığını duyurdu.

2-ETSİZ ETE YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Impossible foods adındaki şirket tamamen sebze bazlı et üretimini geliştirmek için 200 milyon dolar yatırım aldı.

3-Instagram Şüpheli Gördüğü Hesaplardan Kimlik Bilgisi İsteyecek   

Instagram bot hesaplarla mücadele için kimlik doğrulama istemeye başlayacak. Şüpheli gördüğü hesaplardan kimlik resmi isteyecek.

4-GOOGLE PLAY MÜZİK KAPANIYOR

Google’ın müzik hizmeti olan Play Müzik kapanıyor. Eylül ayı itibarıyla başlayacak olan kapatma, bölge bölge yapılacak ve ekim ayından sonra hiçbir kullanıcı, Play Müzik’e erişemeyecek.

5-ACUN ILICALI NETFLİX RAKİBİ PLATFORM KURUYOR

Geçtiğimiz günlerde Acun Ilıcalı’nın Türkiye’de Netflix’e rakip olacak bir dijital platform kuracağı iddiası ortaya atılmıştı. Söz konusu iddiayla ilgili yazılımsal altyapı çalışmalarının başlatıldığı ve pek çok ünlü isme platforma özel film teklifi götürüldüğü söyleniyor.

6- FACEBOOK, INSTAGRAM, FACEBOOK MESSENGER VE WHATSAPP’I BİRLEŞTİRME PLANININ İLK GÜNCELLEMESİ GELDİ

Facebook, Instagram, Facebook Messenger ve WhatsApp’ı birleştirme planının ilk aşamasını dünden itibaren kullanıcılarla paylaşıldı. Instagram’a gelen güncellemeyle Facebook Messenger, Instagram’la bütünleşti.

7-INSTAGRAM SİLİNMİŞ FOTOĞRAF VE MESAJLARI DEPOLAMIŞ

Bir siber güvenlik araştırmacısı, Instagram’ın güvenlik açığını yakaladı. Verilerini indirmeye çalışırken 1 yıllık verilerine ulaşan araştırmacı, bunun bir güvenlik açığından kaynaklandığını fark etti. Açığı kapatan Instagram yetkilileri, siber güvenlik araştırmacısına 6,000 dolar ödeme yaptı.

8-GOOGLE LENS MATEMATİK SORULARINI ÇÖZECEK

Hayatımızı kolaylaştıran anlık metin çevirisi,yakındaki yerleri keşfetme,arama,alışveriş gibi özellikleri bulunan Google Lens yeni bir güncellemeyle matematik sorularını da çözmeye hazırlanıyor.Yeni gelecek bu özellik sayesinde fotoğraflardaki matematik sorularını Google Lens çözecek.

9- GOOGLE’DAN ONLİNE EĞİTİME YARDIMCI OLACAK YENİ ARAÇLAR

Google Meet,ortak çalışma için entegre bir beyaz tahta ve moderatörler için de yeni kontroller sağlayacak. Katılımcıların, çıkarıldıktan sonra veya iki kez girişi reddedildikten sonra toplantılara katılmaları yasaklanacak. Ders bittiğinde tüm katılımcılar için toplantılar sonlandırılabilecek, ayrıca toplantıya katılımcılar toplu olarak kabul edilebilecek. Toplantı sırasında sohbet devre dışı bırakılabilecek. Bir toplantı sırasında kimlerin sunum yapabileceği konusunda da düzenlemeler yapılabilecek.

Google Classroom ile öğrenciler,”Classes” sayfasında öğretmenlerinden veya arkadaşlarından nelerin geldiğini, neyin eksik olduğunu ve ödevlerinin ya da sınavlarının nasıl notlandırıldıklarını görmelerine yardımcı olacak yapılacaklar listesi benzeri bir liste bulabilecekler.

Google’ın duyurduğu diğer güncellemeler arasında, öğrencilerin telefonlarını kullanarak öğrenmelerine yardımcı olacak yeni araçlar da bulunuyor. Öğrenciler artık biyoloji, kimya gibi derslerde geçen kavramları Google’da arayarak, ardından Android ve iOS cihazlarda artırılmış gerçeklikle bu kavramın bir modeline bakarak görselleştirebilecekler.

10- TELEGRAM’A, GÖRÜNTÜLÜ ARAMA ÖZELLİĞİ GELDİ

CengTurkey olarak bizim de severek kullandığımız Telegram, 7. yılını kutlarken uygulamaya görüntülü arama özelliği getirdiğini duyurdu. Mesajlaşmak için Telegram’ı tercih eden kullanıcıların uzun zamandır istediği görüntülü arama özelliği sonunda kullanıcılarla buluştu. Bununla birlikte Telegram’a grup görüntülü arama özelliğinin de yakın zamanda ekleneceği belirtildi.

Eğer siz de Cengturkey Telegram gruplarına katılmak isteseniz bu linkten katılabilirsiniz.

Bu haftanın teknoloji gündemi bu kadardı umarım keyifle okumuşsunuzdur.Haftaya görüşmek üzere.

(Visited 67 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir