HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Tüm dünyayı etkileyen büyük salgına rağmen teknoloji dünyasında gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Hadi gelin bu haftaki gelişmelere göz atalım.

1-DÜNYA İNTERNET HIZ REKORU KIRILDI

IEEE Photonics Technology Letters dergisinde yayınlanan yazıya göre araştırmacıların çalışmaları sonucunda 178 terabit (Tb/sn) internet hızına ulaşıldı. Bu hızı daha rahat anlamamız için şöyle bir örnek verebiliriz: Bu internet hızıyla Netflix’te bulunan tüm içerikleri bir saniyenin altında bir sürede indirebilirsiniz.

2- INTERNET EXPLORER TARİHE KARIŞIYOR

Hızının düşük olmasıyla anılan, birçok insanın sadece chrome indirmek için kullanıyorum dediği Explorer  17 Ağustos 2021’de tamamen kullanımdan kaldırılacak. Ayrıca Microsoft’tan yapılan açıklamada Explorer yerine, Google’ın Chrome için geliştirdiği açık kaynak kodlu yazılım olan Chromium tabanlı ve daha fazla özelliğe sahip Edge ile yola devam edileceği belirtildi.

3-NETFLİX, TÜRKİYE’DE 30 GÜNLÜK DENEME SÜRESİNİ TEKRAR AÇTI

Netflix’in Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler(sadece yeni üyeler) 0,20 TL, 1,99 TL gibi fiyatlarla Netflix’e sahip olabilecekler.

4-KARİYER.NET 50 BİN KULLANICISININ KİŞİSEL VERİLERİNİN ÇALINDIĞINI DUYURDU

Kariyer.Net’e hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu söylenen bir dosyanın internette bir siteye yüklendiği bilgisinin gelmesiyle verilerin çalındığının tespit edildiği belirtildi.Çalınan veriler arasında kullanıcıların email adresleri, kullanıcı şifreleri, isim ve soy isimleri, doğum tarihleri, telefon numaraları, profil fotoğrafları, URL link bilgileri, yaşanılan il ve ilçe bilgileri yer alıyor.

5-APPLE YAPAY ZEKA FİRMASI SATIN ALDI

Middle East Monitor’da yer alan habere göre Apple, İsrail merkezli bir yapay zeka start-up’ını bünyesine kattı ama şirket bu satın almanın duyurusunu yapmadı yani gizli kalmasını tercih etti. Apple yapay zekayı iPhone’ların kameralarını geliştirmek için kullanacak ve söz konusu teknoloji sayesinde kameralar yapay zeka desteği ile fotoğraflanmak istenen bölgeyi daha iyi tarayabilecek.

6-INSTAGRAM’DA QR KOD DÖNEMİ BAŞLIYOR

Instagram, QR kod üzerinden Instagram hesaplarına ulaşma özelliğini duyurdu. Özellikle işletme hesapları için tasarlanan bu özellik sayesinde şirketler reklam panolarında QR koda yer vererek kullanıcılara ulaşabilecek, kullanıcılar ise profillerinden QR kodu taratıp hesaplara ulaşabilecekler.

7-MERCEDES KULLANICILARINA TAZMİNAT ÖDENECEK

Mercedes’in üst şirketi Daimler; ABD’de satılan 250 bin dizel araçta emisyon testlerini yanıltıcı yazılım bulundurduğunu kabul etti. Böylece şirketin toplam 2.2 milyar dolar tazminat ödeyeceği kesinleşti ayrıca şirket bu cezayı sadece belirli bir kuruma değil aynı zamanda dava açan kişilere de ödeyecek.

8-İKİNCİ EL CEP TELEFONU SATIŞLARINDA YENİ DÜZENLEME GELDİ

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre ikinci el cep telefonları, belirli aşamalardan geçtikten sonra garanti belgesiyle satılabilecek ancak yenilenen telefonların ambalajlarında yenilenmiş ürün ibaresi olacak.

9-YAPAY ZEKA İT DALAŞINDA F-16 PİLOTUNU YENDİ

Yapay zeka en zorlu havacılık karşlaşmalarından biri olan it dalaşı karşılaşmasında gerçek pilotu yendi. ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumu olan DARPA‘nın “AlphaDogfight Trial” yarışması kapsamında gerçekleştirilen it dalaşı karşılaşmasında, Heron Systems tarafından geliştirilen yapay zeka sistemi, F-16 savaş pilotunu 5-0 yenmeyi başardı.

10-BLACKBERRY GERİ DÖNÜYOR

ABD merkezli bir mobil güvenlik şirketi olan Onward Mobility, 2021 yılında BlackBerry markalı akıllı telefonlar üreteceğini açıkladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre bu telefonlar, güvenlik odaklı ve 5G destekli cihazlar olacak.

Bu haftanın teknoloji gündeminin sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederim,haftaya görüşmek dileğiyle.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir