HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Haftanın gelişmelerini derleyip sizlerle paylaştığım serinin bu haftaki yazısına hoş geldiniz. Gündeme geçmeden önce hepinizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum, bu büyük zaferin 98. yıl dönümünde, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını sonsuz saygı,rahmet ve minnetle anıyorum. Umarım yeni nesil olarak ülkemizi çok daha iyi yerlere getirebilir,her alanda lider olan devletlerden biri olabiliriz.

Bu hafta önemli gelişmeler oldu,bunlardan en dikkat çektiğini düşündüğüm beyin çipi projesini  ilk sırada yazmak istedim. Hadi gelin bu projenin detaylarına bakalım ve ardından diğer gelişmeleri inceleyelim.

1-ELON MUSK, BEYİN ÇİPİ PROJESİNİ DÜNYAYA TANITTI

Teknoloji dünyasının öncü isimlerinden Elon Musk, sahibi olduğu Neurolink tarafından geliştirilen ve insan beynine yerleştirilerek, çok sayıda sağlık sorununu gidereceği iddia edilen elektronik çipin tanıtımını yaptı. Bu çipin 23 milimetreye 8 milimetre büyüklüğünde olduğu açıklandı.

2-APPLE, SANAL GERÇEKLİK ŞİRKETİ SPACES’İ SATIN ALDI

ABD merkezli dev teknoloji şirketi Apple, sanal gerçeklik firması Spaces’i satın aldı. Apple’ın Spaces’i akıllı gözlük projesine dahil etmesi bekleniyor.

3- MESS TEKNOLOJİ MERKEZİ AÇILDI

Üretimde dijital dönüşümü ve teknolojinin sanayi ile birleşmesini amaçlayan MESS teknoloji merkezi 4 milyar TL’lik yatırım eşliğinde hayata geçirildi. MESS sayesinde dijital sanayileşmenin önünün açılması ve sürdürülebilir kalkınma ilkesinin sanayide benimsenmesi amaçlanıyor.Yapılan açıklamaya göre bu merkezde 40 binden fazla kişiye 400 bin saatten fazla eğitim verilecek. Bu eğitime Türk işçiler ile Türk mühendisler katılabilecek.

4- NETFLİX’TE FİLM İZLERKEN SENARYOYU DA GÖRMEK MÜMKÜN OLUYOR

Netflix’te film izlerken aynı anda senaryosunu da görmek için yapmanız gereken Chrome eklentisi ScreenplaySubs indirmek ve eklentiyi seçip Netflix hesabınızda film açmak.

5-DÜNYANIN EN KÜÇÜK IMAC’İ ÜRETİLDİ

YouTuber Michael Pick, Raspberry Pi kullanarak dünyanın en küçük iMac’ini üretmeyi başardı. YouTuber, söz konusu mini iMac ile video izlemeyi ve Minecraft oynamayı başardı.

6-APPLE TAMAMEN SU ÜZERİNDE DURAN MAĞAZASINI AÇIYOR

Apple, ilerleyen günlerde Singapur’daki üçüncü perakende mağazasını açacak. Bu mağaza diğer mağazalarından farklı olarak tamamen su üzerinde olacak şekilde tasarlandı.

7-COVİD-19 TESTİNİ YAPAN ROBOT KOL GELİŞTİRİLDİ

Tayvan’da geliştirilen yüz tanıma ve 3 boyutlu sensör bulunduran robot kol, burun deliğinden kulak kanalına olan mesafeyi ölçebiliyor. Pamuklu çubuk ile hastanın burnundan numune alan robot kolun bu işlemi 10 saniyede gerçekleştirebiliyor.

8-UNITY BORSAYA AÇILMAYA HAZIRLANIYOR

2004’te bir apartman dairesinde kurulan günümüzdeki mobil, bilgisayar ve konsol oyunlarını geliştirenler tarafından çok kullanılan değeri 6 milyon doları geçen oyun geliştirme aracı Unity borsaya açılmaya hazırlanıyor.

9-TÜRK TELEKOM UPLOAD HIZINI 2 KATINA ÇIKARACAK

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamaya göre, 31 Ağustos’tan itibaren tüm Türk Telekom VDSL ve fiber kullanıcıları ve Türk Telekom altyapısı kullanan internet servis sağlayıcıları kullanıcılarının upload hızını iki katına çıkaracak.

10- JAPONYA’DA DENEME UÇUŞU YAPAN UÇAN ARABA 4 DAKİKA HAVADA KALDI

Japonya’da SkyDrive şirketinin yürüttüğü uçan araba projesinde yolculu deneme uçuşu yapıldı. Aracın pervaneleriyle 1-2 metre yükseldiği ve 4 dakika boyunca havada kaldığı görüldü.

Bu haftanın teknoloji gündeminin sonuna geldik haftaya görüşmek üzere.

(Visited 41 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir