Origamiden İlham Alınan Ve Düşmeleri Önleyen Ayakkabı Tabanı!

MIT mühendisleri, ayakkabının altını kaplayan buz ve diğer kaygan yüzeylerde daha güçlü bir tutuş sağlayan sürtünmeyi artıran bir malzeme tasarladı.Bu malzeme origaminin bir çeşidi olan kirigami’den esinlendi.

Kirigami, karmaşık desenleri kağıt yapraklarına kesmeyi ve ardından üç boyutlu yapılar oluşturmak için katlamayı içeren bir sanat çeşididir.Laboratuvar testleri, kirigami kaplı ayakkabıları giyen insanların buzlu bir yüzeyde yürüdüklerinde, kaplamasız ayakkabılardan daha fazla sürtünme ürettiklerini gösterdi.

Giovanni Traverso, “Bu çalışma sayesinde, özellikle buzlu, kaygan yüzeylerde düşmeleri önleme zorluğunu ele almak için yola çıktık ve bir yüzeyle sürtünmenin artmasını kolaylaştıran kirigami tabanlı bir sistem geliştirdik” diyor.


Bu taban buz, ahşap, vinil döşeme ve suni çim gibi çeşitli yüzeylerde oluşturduğu sürtünmeyi de ölçtüler ve tabanın sürtünmeyi artırdığını bulmuş oldular.

Bu taban spor ayakkabılar ve kışlık botlar da dahil olmak üzere çeşitli ayakkabı türlerine yapıştırdılar ve denekler 1 inç kalınlığında bir güç plakasından geçerken oluşan sürtünmeyi ölçtüler. Bu sürtünme miktarının normal ayakkabılardan %20 ila %35 daha fazla olduğunu buldular.

Araştırmacılar şimdi kirigami yüzeyleri tutturmanın ve birleştirmenin en iyi yolunu belirlemeye çalışıyorlar. Onları tabanların içine yerleştirmeyi veya gerektiğinde takılabilecek ayrı bir unsur olarak tasarlamayı düşünüyorlar.

Araştırmacıların asıl motivasyonu buzlu yüzeylerde kaymayı önlerken, bu tür bir ayakkabı tutuşunun ıslak veya yağlı çalışma ortamlarda da yararlı olabileceğini umuyorlar. Araştırmalar devam ederken bu araştırma, MIT Makine Mühendisliği Bölümü, ABD Ulusal Bilim Vakfı ve İsviçre Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilmektedir. Kaynak: MIT

(Visited 68 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir