FluidSim Üzerinde H Köprüsü İle Motor Kontrolü

Daha önce hiç uzaktan kumandalı araba kullanma fırsatı buldunuz mu? Elinizdeki kumanda sayesinde arabanın gideceği yönleri istediğiniz gibi belirleyebiliyordunuz. Peki bu arabanın sahip olduğu motorların nasıl kontrol edildiğini biliyor musunuz? İşte burada devreye “motor sürücü” kartları giriyor. İster hazır bir motor sürücü kartı alıp kullanmaya başlayabilirsiniz ya da sadece entegresini kullanarak kendi motor sürücünüzü oluşturabilirsiniz. Motor sürücülerde, üzerlerinde H köprüsü dediğimiz motor kontrol bağlantılarını barındırır. Bu yazımda size, bu bağlantının FESTO FluidSim üzerinden nasıl yapılacağını göstereceğim.

 

1-) Öncelikle FESTO FluidSim programını çalıştırmamız gerekiyor. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

2-) Daha sonra devreye 24 Volt girişi ve bir toprak bağlantısı bağlamamız gerekiyor. Sol tarafta bulunan Power Supply kısmında bulunan +24V ve 0V sembollerini kullanabiliriz

3-) Ardından bize 2 Buton ve 2 Röle gerekecek. Butonları PushButton olarak “Manually Operated” kısmından ayarlayabiliriz. Röleleri ise “Relays” kısmından bulabiliriz. Her bir devre elemanı, birbiriyle eş göreve sahip devre elemanı ile paralel bağlanması gerekiyor. Buton’lara bir isim vermenize gerek yok ama rölelere kesinlikle bir isim vermeniz gerekiyor. Rölelere çift tıklayarak isim verebilirsiniz. Her bir röle birbiri ile farklı isimlere sahip olmalı.

 

4-)  Devremizin büyük bir kısmı bitti sayılır. Artık motor ve H köprüsü için gerekli anahtarları koyabiliriz. Bize 1 motor ve 4 açık anahtar gerekecek. DC Motorumuzu “Actuators” kısmından , anahatarlarımızı ise “General Switches” kısmından bulup, devreye ekleyebiliriz. Devrenin son görünümü bir “H” harfini andırdığı için bu devreye H köprüsü denebilir.

 

 

Soru 1: Neden K1 ve K2 anahtarları birbirine çapraz bakıyor?

Cevap 1: Çünkü +’dan –‘ye doğru bir akım yaratmak istediğimiz için, aynı röleye bağlı anahtarlar devreye çapraz bağlanmalıdır.

 

Soru 2: H köprüsü tam olarak ne işe yarıyor?

Cevap 2: H köprüsü, DC Motorun saat yönüne ve saat yönünün tersine bir hareket sağlıyor

 

Soru 3: Anahtarlar nasıl açılıp, kapanacak?

Cevap 3: Devreye koyduğumuz Butonlara basılı tutarak devreyi çalıştırabiliriz. Tek seferde sadece tek bir butona basabiliyoruz

 

Soru 4: Devrenin çalıştığını nasıl görebiliriz?

Cevap 4: FluidSim programı bir simülasyon programı olduğu için, devreyi simüle edebiliriz. Üst tarafta bulunan oynat tuşu veya klavyedeki F9 tuşu ile simülasyonu başlatabiliriz.

 

 

Bu yazımda size basit bir H köprüsünün nasıl yapılabileceğini anlatmaya çalıştım. Kafanıza takılan soruları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz 😊

(Visited 27 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir