HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Bu hafta da teknoloji dünyasında yaşanan önemli gelişmeleri araştırıp sizler için bir araya getirmeye çalıştım.Umarım keyifle okursunuz.

1- TEKNOFEST 2020 YARIŞLARI BAŞLADI

Teknofest 1 Eylül’de Tuz Gölünde roket yarışması ve Kocaeli’de elektrikli araç yarışmasıyla başladı. Teknofest bu sene de çeşitli kategorilerdeki yarışmalara ev sahipliği yapacak. Bu yarışmaların bir kısmı yüz yüze koronavirüs tedbirleri altında yapılacakken HACKZEUGMA,Türkçe Doğal Dil İşlemesi gibi yarışmalar ise çevrimiçi yapılacak. Yarışmalar 27 Eylül’e kadar devam edecek ve salgın sebebiyle ziyaretçi katılımı olmadan yapılacak.

2-28.000 YILA KADAR DAYANABİLEN PİL GELİŞTİRİLDİ

California merkezli pil üreticileri elektrik enerjisi üretmek için radyoaktif atıkları kullanabilen yeni bir pil türü geliştirdi. Bu pil türünün 28.000 yıla kadar dayanabileceği açıklandı. Şirkete göre, bu yeni piller radyoaktif atık maddeleri nükleer santrallerden alıp otomobillere ve elektronik cihazlara güç sağlamak için elektrik enerjisine dönüştürebilen küçük jeneratörler olarak hizmet edecek.

3-YERLİ OTOMOBİLİN BATARYASI İÇİN 16 TÜR KENEVİR EKİLDİ

Yozgat Bozok Üniversitesi, yerli otomobilin bataryası için 16 tür kenevir ekti ve çalışmalara başladı. Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, yaptığı açıklamada,”Kenevir birçok alanda kullanılabiliyor. Bunlardan bir tanesi de enerji sektörüdür. Biyoetanol üretiminde kenevirden yararlanacağız” ifadelerini kullandı.

4-KAĞIDA DOKUNMATİK ÖZELLİK KAZANDIRILDI

Purdue Üniversitesi’nde bir grup mühendisten oluşan ekip, bluetooth bağlantısına sahip, üzerindeki girdilere yapılan her bir dokunmayı algılayabiliyen ve bunu bilgisayara yansıtabilen bir teknoloji geliştirdi. Farklı bir yazdırma metodu kullanan ekip, bu metodla çeşitli özelliklere ve fonksiyonlara sahip kağıtlar ortaya çıkarmayı başardı. Ayrıca bu kağıtlar, suya ve toza karşı son derece dayanıklı bir yapıya sahip ve hiçbir dış güç kaynağına ihtiyaç duymuyor. Bu kağıdın videosuna bakmak, kağıdı yakından incelemek isterseniz videoya buradan ulaşabilirsiniz.

5-AKILLI TELEFONLAR RENK DEĞİŞTİRECEK

Vivo arka kamera sensörlerini renkli camın arkasına gizlemek için kullandığı cam teknolojisini kullanarak akıllı telefonunun arka kısmının rengini değiştirebilme üzerine çalışmalar yapıyor. Telefonda kullanılması planlanan bu camın türü, akıllı cam veya dinamik cam olarak da bilinen elektrokromik cam. Bu cama Elektrik verilerek camın rengi değiştirilebiliyor.

6-ACIYA TEPKİ VEREN ELEKTRONİK DERİ GELİŞTİRİLDİ

Avustralya’daki RMIT Üniversitesi’nden bilim insanları,acıya gerçek insan derisi gibi tepki veren elektronik bir cilt icat etmeyi başardı. Araştırmacılar,cildin acıya anında tepki vermesini sağlamak için elektrik sinyallerini ve insan sinirlerini kopyaladı.Çalışmada yer alan Ataur Rahman, geliştirilen prototiplere bellek hücrelerinin yerleştirildiğini ve acıya yönelik tepkiyi tetiklemekten bu hücrelerin sorumlu olduğunu belirtti.

7-EKRAN ALTI KAMERA TAŞIYAN TELEFONLAR GELİYOR

Ekran altı kamera taşıyan ilk telefon ZTE Axon 20 5G tanıtılmasından kısa bir süre sonra Xiaomi’nin ekran altı kameraya sahip modelinin videosu ortaya çıktı. Bu videoyla ilgili Xiaomi’den herhangi bir resmi açıklama henüz gelmedi.

8-100 MİLYON TL’LİK SİVİL TEKNOLOJİ FONU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Bilişim Vadisi, Albaraka Katılım ve Vakıf Katılım ortaklığında 100 milyon liralık bir fon kuruyoruz. Bu fonun miktarını, zamanla daha da artırmanın peşindeyiz. İster yerli ister yabancı olsun, fona yatırım yapmak isteyen herkese kapılarımız açık. Belirlediğimiz alt katkı limitinin altına düşmemek kaydıyla, herkes yatırımcı olarak bu fona dahil olabilir. Girişimcilik ekosistemine özel sektör katkısını işte bu şekilde artırmak mümkün. Büyük sanayi kuruluşlarımız, bankalarımız, gayri menkul şirketleri, emeklilik fonları, bu fonun yatırımcısı olabilirler. Burada aslında tüm taraflar için ‘kazan-kazan’ mantığı işliyor. Potansiyel gördüğünüz şirketin hissesini, erken aşamalarda alıp, hem onun gelişmesine hem de ilerde kaydedeceği başarılara ortak oluyorsunuz. Kurduğumuz bu fon, bilgi ve iletişim teknolojileri, oyun, finans, siber güvenlik, mobilite, tarım, sağlık ve enerji alanında büyümeye hazır hale gelen şirketlere yatırım yapacak. Daha özet ifade etmek gerekirse, bu fon sivil teknolojilere odaklanacak. Teknoparklar, Ar-Ge ve kuluçka merkezlerinde belirlediği firmalara davette bulunacak” dedi. Ayrıca Bakan Varank, Bilişim Vadisi’nde Türkiye Açık Kaynak Platformu kapsamında bir yazılım okulu açacaklarının bilgisini de paylaştı.

9-YOUTUBE UYGULAMASININ TASARIMINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİYOR

Google, YouTube uygulamasının tasarımında değişikliğe gidiyor. Google yaptığı açıklamada, işlevlerde herhangi bir değişiklik yapmayacaklarını sadece görünüş ve erişilebilirlikte bazı değişiklikler yapacaklarını belirtti. Yeni tasarım dünya genelinde iOS ve Android cihazlara gönderilecek.

10-MARS’A KOLONİ KURMAK İÇİN GİDECEKLERİN ÖLME İHTİMALİ YÜKSEK

ELON MUSK, 2050 yılında Mars’ta kendi kendine yeten şehir kurma planları hakkında detay verdi. ELON MUSK yaptığı açıklamada,Bu oldukça tehlikeli ve zor bir şey. Mars’a koloni kurmak üzere gitmeye gönüllü olacakların ölme ihtimali yüksek ama başarılı olunursa bu oldukça ihtişamlı olacak.” ifadelerini kullandı.

 

Bu haftalık gündemin sonuna geldik,haftaya görüşmek dileğiyle.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir