HAFTANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

Bu haftanın teknoloji gündemine hepiniz hoş geldiniz. Bu hafta da dünyada önemli gelişmeler oldu, yeni güncellemeler duyuruldu. Gelin beraber gündeme bakalım.

1-ANDROID IOS’U GEÇTİ

Statista,dünya genelinde Android-iOS kullanım oranlarını açıkladı. Android, yüzde 87 ile açık ara en popüler mobil işletim sistemi olurken iOS, yüzde 13’te kaldı.

2-YAPAY ZEKA” KORKMAYIN SİZİ YOK ETMEYECEĞİM”DEDİ

Open AI tarafından geliştirilen GPT-3 isimli yapay zeka, The Guardian için bir makale yazdı. Bu makalede, insanların yapay zekadan neden korkmamaları gerektiği anlatıldı.

3-ELON MUSK TARİHE GEÇTİ

Tesla hisselerinin çakılmasıyla servetinden 16,5 milyar dolar kaybeden Elon Musk, bir günde en fazla para kaybeden insan olarak tarihe geçti.

4-GOOGLE PLAY STORE’A UYGULAMA PAYLAŞMA ÖZELLİĞİ GELİYOR

9to5Google, Google Play Store’a uygulama paylaşma özelliğinin geleceğini açıkladı. Bu özellik, kullanıcıların kablosuz uygulama paylaşmalarını sağlayacak yani kullanıcılar bu özellik sayesinde birbirlerinin telefonlarındaki uygulamaları kendi telefonlarında yüklü olmasa bile kullanabilecekler.

5-ANDROİD TV’LERDE KULLANILABİLECEK GOOGLE HİZMETİ

Google’ın 2016 yılında geliştirdiği Apple FaceTime benzeri uygulama Google Duo, Android TV’lere geliyor. Google yaptığı açıklamada uygulamanın gelişiyle ilgili bilgi verdi ve Android TV için beta olarak kullanıma sunulacağını müjdeledi. TV’nizin yerleşik bir kamerası bulunuyorsa görüntülü arama yapabiliceksiniz eğer kamerası yoksa yalnızca sesli arama yapabileceksiniz.

6-TİKTOK, ALGORİTMALARININ İÇERİKLERİ NASIL YÖNETTİĞİNİ PAYLAŞTI

TikTok, geçtiğimiz günlerde Transparency Center’ın sanal turlarını duyurmuştu. Bununla birlikte platform, algoritmalarının nasıl çalıştığını göstermek için seçilmiş basın mensuplarına kapısını da açtı. Böylece TikTok’un algoritmalarının nasıl çalıştığı da paylaşılmış oldu.

TikTok’un algoritması içerikleri popüler trendlere göre kategorize ediyor.Yani şirket, kullanıcıların içeriklerle doğrudan etkileşimi, içeriklerin izlenme oranları, video bilgileri, kullanıcıların cihaz ayarları ve hesap ayarlarına göre kullanıcılarının karşısına çıkacak içerikleri düzenliyor. Kısaca kullanıcının zevkine göre içerik göstermeye odaklanıyor.

7-Çin’in Gizemli Yeniden Kullanılabilir Uzay Aracı Dünya’ya Döndü

Geçtiğimiz hafta sonu Çin’in gizemli bir uzay aracının yörüngeye gönderdiği haberi gelmiş, daha sonra da bu aracın ülkenin uzay havacılık araştırmalarının bir parçası olan yeniden kullanılabilir uzay aracına ait olduğu ortaya çıkmıştı. Yörüngede iki gün geçiren araç Dünya’ya dönüş yaptı. Bu araç Çin tarafından uzay uçağı olarak adlandırıldı ve tüm testleri başarıyla geçerse de uzay turizmi yolunda önemli bir adım olacağı açıklandı.

8-SAMSUNG TRANSPARAN TELEFON PATENTİ ALDI

Samsung tamamen transparan telefon tasarımını patentledi. Halihazırda transparan batarya teknolojisinin bulunduğu bilinirken çok da uzak olmayan bir gelecekte transparan telefonlar da görebileceğimiz bu patent almayla resmileşmiş oldu.

9-OYUNCULARI DİNÇ TUTACAK SAKIZ TANITILDI

Razer, oyunculara odaklanarak geliştirilen “Respawn By 5” isimli yeni sakızını duyurdu. Şekersiz olarak üretilen sakız, bazı B vitaminleri ve kafeinle güçlendirilmiş olarak geliştirildi bu sayede oyuncular, oyun oynarken dinç kalabilecekler.

10-FACEBOOK İLK GÜNLERİNE DÖNÜYOR: ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE ÖZEL SOSYAL AĞ FACEBOOK KAMPÜS DUYURULDU

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, adeta platformun özüne döndü. Üniversite öğrencilerinin ortak ilgi alanlarına göre arkadaşlarıyla bağlantı kurmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmış platform için özel bir alan olan Facebook Kampüs’ü duyurdu. Facebook Kampüs’ün amacı, öğrencilerin üniversite topluluklarındaki tartışmalara katılmasını ya da yeni tartışmalar başlatmasına uygun bir ortam sağlamak. Facebook Kampüs, standart Facebook uygulamasının içinde öğrenciler için özel olarak tasarlanmış Kampüs profili sunan özel bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin bir Facebook Kampüs profili oluşturabilmeleri için bir üniversite e-posta adresi ve mezuniyet yılı bildirmeleri gerekiyor. Facebook Kampüs profilinde ana dal, sınıf, doğum yeri, yan dal gibi bilgiler isteğe bağlı olacak. Kampüs profili oluşturan öğrenciler kendi okullarına ait grup ve etkinliklere katılabilecek, ayrıca benzer ilgi alanlarına sahip diğer okullardan öğrencilerle bağlantı kurabilecekler. Facebook Kampüs’te paylaşılan içerikler, yalnızca Facebook Kampüs kullanıcıları tarafından görülebilecek.

Bu haftanın gündeminin sonuna geldik haftaya görüşmek dileğiyle.

(Visited 45 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir