TINKERCAD İLE ARDUİNO SİMÜLASYONU

Merhaba herkese! Bu yazımda online olarak kullanabileceğiniz bir simülasyon platformu olan TINKERCAD’i anlatacağım. Bildiğiniz gibi Arduino her yaştan insanın kullanabileceği bir mikrodenetleyici olmaya başladı. Ama eğer arduino kiti alacak durumunuz veya kullanılacak komponentler hakkında yeterli bilginiz yoksa online olarak kullanabileceğiniz TINKERCAD tam size göre bir web sitesi. Tinkercad.com sitesine Google hesabınız veya varsa autodesk hesabınızla kolayca giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfadan circuits kısmına giriş yapıp, “Create new Circuit” butonuna basmanız gerekiyor(eğer isterseniz 3 boyutlu şekiller de dizayn edebilirsiniz).

Karşınıza  aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Ekranda bir arama kutucuğu, simülasyon butonu , kod yazma butonu , projenizi paylaşma ve dışarı aktarma butonları olduğunu göreceksiniz.

Dilerseniz hızlıca örnek bir proje oluşturalım. Bunun için bize gerekli olacak komponentler;

  • Arduino R3
  • 9V Pil
  • Breadboard
  • Potansiyometre
  • Led
  • Multimetre

 

Öncelikle Arduino ve Pilimizin devreye yerleştirilmesiyle başlayalım. 9V’luk pilin artısını Vin pinine , eksisini ise ground pinine bağlayarak mikrodenetleyicimize güç verebiliriz.

 

Arduino’ya güç verdiğimize göre  devreye vereceğimiz gücü ayarlayabiliriz. Arduino’nun 10. pininden devreye güç vereceğiz. Bunun için “code” kısmından 10. pini “HIGH” yapmamız gerekiyor.

 

  1. Çıkıştan güç aldığımıza göre diğer devre elemanlarını ve devre bağlantılarını ekleyebiliriz.

Devremize koyduğumuz potansiyometrenin birinci ayağına 10. pinden almış olduğumuz voltajı veriyoruz(kırmızı kablo). 2. bacağını ise multimetrenin uçlarından birine bağlıyoruz.(sarı kablo) Multimetrenin diğer bacağını ise ledin anot bacağına bağlıyoruz(mavi kablo). Son olarak da ledin katot bacağını Arduino’nun ground pinlerinden birine bağlıyoruz. Hangi ground pini olduğunun bir önemi yok(siyah kablo).

 

Artık devremiz çalışmaya hazır bir durumda. İsterseniz potansiyometre ile oynayarak multimetredeki amper ve direnç değerlerini okuyabilirsiniz. Eğer voltaj değerini görmek istiyorsanız multimetreyi devreye paralel olarak bağlamanız gerekiyor!

Devre mantığını ve programın nasıl çalıştığını umarım size anlatabilmişimdir. Önümüzdeki günlerde daha farklı projelerde görüşmek üzere 😊

(Visited 65 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir